Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na nową wystawę: "Ostra sztuka. Gotyk na ziemi radomskiej"

Barbara Koś
W konferencji w Muzeum o wystawie mówili: kurator wystawy, Małgorzata Cieślak - Kopyt, Mazowiecki Konserwator Zabytków, delegatura w Radomiu, Witold Bujakowski, a także dyrektorzy muzeum: Leszek Ruszczyk i Adam Duszyk.
W konferencji w Muzeum o wystawie mówili: kurator wystawy, Małgorzata Cieślak - Kopyt, Mazowiecki Konserwator Zabytków, delegatura w Radomiu, Witold Bujakowski, a także dyrektorzy muzeum: Leszek Ruszczyk i Adam Duszyk. Muzeum Malczewskiego Facebook
Już w czwartek, 24 lutego, o godzinie 17, w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, otwarta zostanie wystawa "Ostra sztuka. Gotyk na ziemi radomskiej". To wyjątkowa ekspozycja, która jest efektem kilkuletnich badań. Wystawa przygotowywana jest przez dział archeologii muzeum oraz Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, Delegatura w Radomiu.

Nowa wystawa, jak mówiono podczas konferencji w muzeum w piątek, 18 lutego, to swojego rodzaju przewodnik po architekturze i sztuce gotyku na obszarze dawnego, przedrozbiorowego powiatu radomskiego czyli między Wisłą, Pilicą, Drzewiczką a Kamienną.

Głównym celem ekspozycji jest ukazanie nieznanej szerszemu odbiorcy architektury i sztuki gotyku na ziemi radomskiej rozumianej jako obszar dawnego, przedrozbiorowego powiatu radomskiego.

Region ten był wyjątkowym obszarem dawnej Polski, bowiem leżał na pograniczu Małopolski i Mazowsza, stąd przenikały się tu elementy gotyku charakterystyczne dla północy i południa kraju.

Niezmiernie ważny jest fakt, iż tereny ziemi radomskiej aż do początków XIX wieku należały do archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji krakowskiej. Oba ośrodki miały znaczący wpływ na rozwój budownictwa sakralnego na naszym terenie.

Na wystawie zaprezentowana zostanie przede wszystkim sztuka sakralna: unikatowe okazy rzeźby gotyckiej, obrazy oraz naczynia liturgiczne znajdujące się w kościołach diecezji radomskiej, miedzy innymi, w Radomiu, Szydłowcu, Skrzynnie, Mniszku i Bielinach.

Uzupełniają je eksponaty z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Katedralnego w Radomiu, Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu i innych jeszcze ośrodków.

Autorzy wystawy zabiorą widzów w podróż po miejscach, w których do dziś zachowane są zabytki gotyckie. To kościoły w Siennie, Szydłowcu, Chlewiskach, Wieniawie i Radomiu), zamki w Iłży, Solcu i Szydłowcu oraz obiekty średniowiecznego wystroju i wyposażenia: obrazy, rzeźba czy detal architektoniczny.

Śladami gotyku poprowadzą widzów historycy sztuki i przekażą, nam współczesnym, jej barwność i złożoność, prezentując między innymi, piękne Madonny ze Skrzynna i Szydłowca.

Z kolei archeolodzy zwrócą uwagę zwiedzających na dekoracyjne kamienne detale, między innymi, z kamienic starościńskiej w Radomiu, odkryte podczas badań wykopaliskowych na zamkach w Iłży, Janowcu i Radomiu.

Kurator wystawy, Małgorzata Cieślak - Kopyt, poza zaproszeniem do oglądania atrakcyjnych eksponatów, poleca też obejrzenie towarzyszącego wystawie filmu "Gotyk ", ukazujący zabytki gotyku na ziemi radomskiej. Film ukazuje na przykład, kościół w Szydłowcu sfilmowany przy pomocy drona. Film zrealizowali pracownicy muzeum: Martyna Piasta, Damian Jędrzejczyk i Szymon Lenarczyk.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków - delegatura w Radomiu, Witold Bujakowski, podkreśla też, że w czasie ponad rocznej praca przy tej wystawie, wydobyte zostały konserwatorskiego archiwum najcenniejsze dokumenty związane z radomskim gotykiem. Teraz pokazane będą na ekspozycji. W ich wydobywaniu pomagali pracownicy delegatury: Tomasz Gola i Monika Lipko.

Wiele cennych informacji przekazał też ksiądz doktor Michał Krawczyk, Diecezjalny Konserwator Zabytków w Radomiu.

Wystawie towarzyszyć będzie wydawnictwo. Zorganizowane zostaną także lekcje muzealne: dla szkół ponadpodstawowych i klas VI - VIII szkół podstawowych "Architektura i sztuka gotyku polskiego na tle innych państw europejskich" i warsztaty dla dzieci młodszych: polegających na wykonywaniu witraży gotyckich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie