Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na otwarcie Muzeum Historii Radomia i piknik historyczny. Będzie koncert

Barbara Koś
- Radom doczekał się wreszcie swojego muzeum - mówił podczas spotkania w ogrodzie botanicznym Muzeum Malczewskiego dyrektor Muzeum, Leszek Ruszczyk.
- Radom doczekał się wreszcie swojego muzeum - mówił podczas spotkania w ogrodzie botanicznym Muzeum Malczewskiego dyrektor Muzeum, Leszek Ruszczyk. Muzeum Malczewskiego Facebook
Dyrektorzy Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu, Leszek Ruszczyk i Adam Duszyk zapraszają na piknik historyczny i otwarcie wystawy stałej Muzeum Historii Radomia. Muzeum Historii Radomia otwarte zostanie w sobotę, 13 sierpnia, o godzinie 16, a piknik towarzyszący wydarzeniu potrwa aż do godziny 20.

- Radom doczekał się wreszcie swojego muzeum - mówił podczas spotkania w ogrodzie botanicznym Muzeum Malczewskiego dyrektor Muzeum, Leszek Ruszczyk.

Przypomniał, że najpierw był gruntowny remont zabytkowych kamieniczek, a potem tworzenie ekspozycji. Wszystko trwało cztery lata i pochłonęło w sumie 16 milionów 380 tysięcy złotych.

- Te cztery lata to zaangażowanie wszystkich pracowników muzeum, ale też kadry profesorskiej, która przeprowadzając badania pokazała nam historię naszego miasta – podkreślił Leszek Ruszczyk. - Mam nadzieję, że sobota będzie dla radomian naprawdę wielkim dniem.

Historię starań o utworzenie muzeum wspominał Adam Zieleziński, były dyrektor Muzeum imienia Malczewskiego, podkreślając rolę inicjatora powstania takiej placówki - zmarłego niedawno Aleksandra Sawickiego.

- Pan Aleksander pojawił się u mnie z tą ideą już na drugi dzień po objęciu przeze mnie stanowiska dyrektora - wspominał Adam Zieleziński. - Sam stworzył przecież w Urzędzie Miejskim Izbę Pamięci, gromadząca eksponaty dotyczące historii naszego miasta, Jaka szkoda, że nie doczekał otwarcia obecnego muzeum.

Katarzyna Stańczuk z Działu Archeologii mówiła o zabytkach archeologicznych, które znajdą się w muzeum. To przede wszystkim zabytki pozyskane podczas badań archeologicznych na Piotrówce i Mieście Kazimierzowskim. Ich oglądanie ułatwią narzędzia multimedialne.

Jak dodał Krzysztof Skarżycki, kierownik Działu Historii Muzeum, w nowym muzeum pokazane zostaną niezwykle cenne eksponaty, które czasem z braku miejsca musiały leżeć w magazynie. To, na przykład, najstarsze wyroby radomskiego rzemiosła: skarbczyk żelazny i drzwi do kościoła świetego Wacława Piotra Prażmy z Klwowa czy srebra radomskie.

- Pokażemy także artefakty związane z odzyskiwaniem przez Radom niepodległości w 1918 roku, militaria z naszej kolekcji, na przykład słynny pistolet VIS i rzeczy przekazywane przez radomian, jak biżuteria patriotyczna, a nawet walonki z zesłania jednego z radomian - wyliczał Krzysztof Skarżycki.

Tę wiedzę podsumował Adam Duszyk, mówiąc, ze w Muzeum Historii Radomia udało się perfekcyjny sposób połączyć najnowocześniejsze techniki multimedialne, hologramy, wirtualną rzeczywistość, ekrany dotykowe i dekoracje teatralne na bardzo wysokim poziomie i bardzo dobrej jakości z oryginalnymi artefaktami. - To daje naprawdę oszałamiający efekt – zapewnił. -

Piknik historyczny rozpocznie się o godzinie 16 na płycie rynku, gdzie pojawi się duża scena. Organizatorzy zaplanowali dwa koncerty - Piotra Zarzyki z zespołem i radomskiej grupy LuXperiment z wokalistką Luizą Borkowską. Tu zabrzmi poezja śpiewana, a tematem będzie Radom.

Zaproszono dziewięć grup rekonstrukcji historycznej. Goście pikniku zobaczą formacje wojskowe z IX wieku z terenu Piotrówki, rycerzy z późniejszego okresu średniowiecza, sarmatów w ich strojach, ale także żołnierzy z okresu Księstwa Warszawskiego ubranych w mundury tych pułków, które stacjonowały w Radomiu, formacje z okresu powstania styczniowego czy I i II wojny światowej. Na jednej z wystaw obejrzymy sprzęt i maski przeciwgazowe produkowane w Radomiu przed wojną oraz kolekcję rowerów retro Łukasza Wykroty. Swoje stoisko mają mieć także Wojska Obrony Terytorialnej.

Cenne nagrody będzie można wygrać w licznych konkursach historycznych. Będzie można także coś zjeść i się napić, a w jurcie tatarskiej wypijemy za darmo wspaniałą kawę.

To pierwsze zwiedzanie będzie symboliczne., Rozpocznie się o godzinie 17. Pracownicy muzeum zawiążą kolorowe wstążki w 10 kolorów. Będą też plakaty ogłaszające aktualne "kolory wstępu". Zwiedzanie potrwa 20 minut.

- To krótko, ale tylko tak możemy pokazać nasze muzeum wszystkim. Na pełne zwiedzanie, na spokojnie, zapraszamy już od niedzieli - usprawiedliwia się i jednocześnie zaprasza dyrektor Duszyk.

Podczas otwarcia Muzeum Historii Radomia będzie promowana książka "Muzeum reGeneracje."

Wstęp wolny

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie