Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na wernisaż wystawy "Leszek Kwiatkowski (1949-2021). Retrospektywa"

Barbara Koś
Barbara Koś
Leszek Kwiatkowski był jednym z najwybitniejszych twórców środowiska radomskiego artystycznego.
Leszek Kwiatkowski był jednym z najwybitniejszych twórców środowiska radomskiego artystycznego. Barbara Koś
Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, Rynek 11, zaprasza w piątek, 15 marca, o godzinie 17, na wernisaż wystawy "Leszek Kwiatkowski (1949-2021). Retrospektywa. W 50. rocznicę dyplomu".

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na wernisaż wystawy "Leszek Kwiatkowski (1949-2021). Retrospektywa"

Wystawa upamiętni jednego z najwybitniejszych twórców środowiska radomskiego, malarza, rysownika, pedagoga.

Leszek Kwiatkowski, urodzony w 1949 roku w Radomiu, absolwent Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Kochanowskiego, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa i Grafiki, Był jednym z członków radomskiej Grupy M-5, w latach 80. związany z Ruchem Artystycznym "Świat".

Od 1974 roku przez ponad 40 lat prowadził, później współprowadził galerię przy ulicy Traugutta 31/33. Od 1991 roku był nauczycielem malarstwa i rysunku w Liceum Plastycznym.

Brał udział w ponad 100 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Zmarł w 2021 roku.

Twórczość Leszka Kwiatkowskiego to zjawisko indywidualne, wyjątkowe, odrębne, wymykające się wszelkim klasyfikacjom. To malarstwo metaforyczne, z pogranicza abstrakcji i sztuki figuratywnej, czasem bliskie surrealizmowi czy realizmowi magicznemu, czasem ekspresjonizmowi.

Malarstwo Leszka Kwiatkowskiego jest odbiciem rzeczywistości, a zarazem jej postrzegania przez artystę. Pojawiają się w nim elementy martwej natury, pejzażu, różne przedmioty, formy mechaniczno-biologiczne, zwierzęta mniej lub bardziej fantastyczne.

Jednak wszystkie te przedstawienia są silnie odrealnione, pojawiają się raczej na zasadzie skojarzeń, niż realnych, oczywistych form.

Zasadniczą rolę w obrazach Leszka Kwiatkowskiego odgrywają kolor i światło. Przez lata poszukiwań pozostawał wierny swojej gamie świetlistych zieleni, błękitów, czerwieni, które przenikając się, tworzą subtelną, metafizyczną głębię.

Podobnie artysta posługiwał się światłem, stosując intensywne, ostre bliki świetlne, obok stłumionych, delikatnie rozpływających się i zanikających w przestrzeni świetlnych refleksów. To światło zdaje się być metafizyczne.

Kuratorki wystawy: Magdalena Kwiatkowska - Rzodeczko - córka artysty i Paulina Kondlewska

Wystawa czynna do 26 maja 2024 roku

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie