Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum imienia Oskara Kolberga w Przysusze zaprasza na otwarcie wystawy „Portret ojca. W pracowni Roberta Jankowskiego”

Barbara Koś
Muzeum im. Kolberga
Muzeum imienia Oskara Kolberga w Przysusze, Aleja Jana Pawła II numer 11, zaprasza w sobotę, 9 września, o godzinie 16, na otwarcie wystawy „Portret ojca. W pracowni Roberta Jankowskiego”.

Muzeum imienia Oskara Kolberga w Przysusze zaprasza na otwarcie wystawy

Muzeum w Przysusze od wielu lat staje się ośrodkiem wystawiennictwa i dokumentacji sztuki współczesnej artystów związanych z tym regionem – pochodzeniem, zamieszkaniem, zainteresowaniami jego historią, kulturą, walorami przyrody. Odbywały się już ekspozycje prac Barbary Szubińskiej, Stanisława Baja, Andrzeja Bieńkowskiego, Janusza Dziurawca.

Obecna wystawa jest drugą propozycją przedstawienia sylwetki malarza Roberta Jankowskiego i profilu jego twórczości. Tematyczne obszary zainteresowań artysty to studium portretu, pejzaż, martwa natura.

Jak piszą kuratorki wystawy: Agnieszka Zarychta-Wójcicka, Aneta Szwaczyk, obrazy Roberta Jankowskiego wyrażają poszanowanie formy (rozumianej jako powiązanie kształtów, barw, gestów) oraz tradycyjnego warsztatu, jako przejawu uznania dla artystycznego dziedzictwa epok minionych w sztuce malarskiej.

Jego prace dowodzą poczucia więzi i świadomego odwoływania się do osiągnięć malarstwa kolorystów i ekspresjonistów. W pejzażach i portretach Roberta Jankowskiego dostrzegamy zarazem tradycyjne przedstawianie krajobrazu i modela oraz poruszającą, indywidualną interpretację obserwowanego w naturze motywu.

Wystawie towarzyszy wydawnictwo. „Portret ojca. Z pracowni Roberta Jankowskiego”

Wernisaż wystawy w dniu 9 września wpisuje się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa.

Europejskie Dni Dziedzictwa (#EDD) to wielkie święto kultury, które co roku gromadzi tysiące uczestników w 50 krajach Europy. W Polsce 31. edycję #EDD obchodzimy pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”, podkreślając istotę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Wystawa czynna do 6 listopada 2023 roku.

Na wydarzenie obowiązuje bilet specjalny w cenie 1 złotych

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie