Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Malczewskiego ma kolejny obraz swego patrona. To "Portret Karola Potkańskiego" z 1906 roku

Barbara Koś
Od lewej: Leszek Ruszczyk, Paulina Szymalak- Bugajska, Rafał Rajkowski i Piotr Rogólski, który będzie konserwować obraz w muzealnej pracowni.
Od lewej: Leszek Ruszczyk, Paulina Szymalak- Bugajska, Rafał Rajkowski i Piotr Rogólski, który będzie konserwować obraz w muzealnej pracowni. Joanna Gołąbek
Muzeum imienia Jacka Malczewskiego wzbogaciło swą kolekcję obrazów Malczewskiego o kolejne dzieło. Jego symboliczne przekazanie muzeum odbyło się w środę, 19 lutego, w sali delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego przy ulicy Kościuszki 5a. Była też mowa o planach muzeum.

Obraz autorstwa Jacka Malczewskiego to „Portret Karola Potkańskiego” z 1906 roku. Został zakupiony z funduszy Samorządu Województwa Mazowieckiego - samorząd przeznaczył na ten cel prawie 390 tysięcy złotych.

„Oblicza kobiet” hitem!

Jak mówiła podczas konferencji Paulina Szymalak-Bugajska, kierownik działu sztuki muzeum, obraz przedstawia bliskiego kuzyna malarza, Karola, który był także związany z Radomiem. Obraz jest niezwykle cenny: posiada bogatą symbolikę i namalowany jest jest w sposób mistrzowski.

- Wzbogaci zbiór dzieł mistrza - podkreślił Leszek Ruszyk, dyrektor muzeum, dziękując w imieniu muzeum wicemarszałkowi Rafałowi Rajkowskiemu. Obaj panowie dokonali symbolicznego aktu przekazania obrazu.

Leszek Ruszczyk przedstawił plany „Malczewskiego”. Już w niedzielę, 1 marca, odbędzie się uroczysty finisaż wystawy „Moja dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego”. Zainteresowanie ekspozycją okazało się tak wielkie, że muzeum przedłużyło jej termin właśnie do 1 marca. O godzinie 12 po raz ostatni Paulina Szymalak-Bugajska oprowadzi po niej widzów, a po południu planowany jest koncert.

Będą inne ciekawe wystawy

Ciekawą wystawę przygotowuje dział przyrodniczy muzeum „Kto ty jesteś? Bocian biały”, która otwarta zostanie 2 kwietnia. Ekspozycja pokaże szeroko gatunek bociana i opowie o roli, jaką pełnił i pełni w kulturze ludowej.Na wystawie znajdzie się sztuka ludowa ukazująca bociany znanych twórców jak Stanisław Denkiewicz, Antoni Jopkiewicz czy Maria Wiśnios oraz 60 eksponatów sztuki ludowej z bocianim motywem.

Z kolei część przyrodnicza wystawy przybliży widzowi szczegóły biologii samego gatunku – proces rozwoju osobniczego od złożenia jaja, przez klucie, rozwój pisklęcia, naukę lotu, żerowanie, wędrówkę, osiągnięcie dojrzałości płciowej i finalne przystąpienie do lęgów w kontekście jego specyficznych wymagań środowiskowych i pokarmowych determinowanych również bliskością siedzib ludzkich oraz dokonywanych przez człowieka przekształceń krajobrazu

Następna wystawa nosi tytuł „Socrealizm - sztuka w służbie propagandy” otwarta 8 maja. Będzie to prezentacja dzieł malarskich i grafiki (z okresu 1949 – 1956) twórców takich jak: Wojciech Fangor, Juliusz Krajewski i Aleksander Kobzdej oraz pokaz rzeźby socrealistycznej. W kontrze do artystów tworzących zgodnie z wytycznymi socrealizmu na ekspozycji zostaną także zaprezentowane prace artystów, którzy nie ulegli presji władzy i tworzyli zgodnie z trendami zachodnimi: Jonasza Sterna, Władysława Strzemińskiego, Marii Jaremy.

Jesienią pokazana zostanie ekspozycja „Historie w torebkach zaklęte” – prezentująca jedne z większych w Polsce kolekcji torebek historycznych z kilku muzeów. Pokazane zostaną również torby z różnych stron świata -Azji, Afryki, Australii, Ameryki Południowej, historyczne i etnograficzne stroje damskie, a także obrazy, na których zostały uwiecznione kobiety z wyrobami galanteryjnymi. Wystawa to lekcja historii ubioru i zmieniających się trendów mody damskiej na przestrzeni wieków.

W planach muzeum są również dwie mniejsze wystawy: w maju – „Wizerunki Jana Pawła II na znaczkach pocztowych” oraz w październiku „By Ojczyzna rosła w siłę?” prezentująca plakaty doby socjalizmu.

Radomskie muzeum jest też w trakcie dużej inwestycji – trwa remont w Domach Gąski i Esterki. Przedsięwzięcie wsparł samorząd Mazowsza, przeznaczając na ten cel ponad 4,3 mln zł.

– Prace w zabytkowych kamienicach są już na ostatniej prostej i powinny zakończyć się w lipcu. Chcemy, aby w Domach Gąski i Esterki powstała wystawa ukazująca dzieje Radomia od średniowiecza do XX w. Odtworzymy m.in. gabinet Walerego Przyborowskiego i Aptekę „Pod Białym Orłem” – mówił dyrektor Leszek Ruszczyk.

Dodatkowo w kamienicach znajdzie się sala kinowa na 20 osób oraz prezentacja w 3D ukazująca rozwój architektury Radomia.

Co w Czarnolesie?

Od 14 lutego Muzeum imienia Malczewskiego i Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie działają już jako oddzielne instytucje. O planach na przyszłość mówiła Maria Jaskot, dyrektor placówki w Czarnolesie.

Priorytetem muzeum jest udostępnienie krypty pod kaplicą Jabłonowskich – miejsca obecnie niedostępnego dla zwiedzających. Wśród planowanych inwestycji są też rewitalizacja dawnej oficyny dworskiej oraz dostosowanie muzeum do potrzeb osób niepełnosprawnych. Placówka zamierza też poszerzyć działalność edukacyjną o osoby zainteresowane humanistyką, nauczycieli, studentów.

CZYTAJ KONIECZNIE:

– Ten cel będzie realizowany przez Czarnoleski Ośrodek Informacji, Dokumentacji i Badań, obsługujący specjalistyczną bibliotekę, zawierającą zbiór tzw. Cochanowian, który systematycznie będzie uzupełniany. Pod opieką ośrodka znajdą się również takie zbiory specjalne jak: fototeki, audioteki, videoteki, audiobooki, udostępniane do w celach badawczych i wydawniczych. Przy ośrodku działać będzie stałe kolegium specjalistów składające się z pracowników naukowych Instytutu Badań Literackich PAN, głównie zespół ds. Wydania Dzieł Wszystkich Jana Kochanowskiego, który będzie ciałem wspierającym inicjatywy badawczo-naukowe realizowane przez ośrodek – mówiła dyrektor, Maria Jaskot.

Muzeum odwiedza rocznie 28 tysięcy widzów.Szansą na przyciągnięcie kolejnych są inwestycje turystyczne, które zamierzają realizować lokalne władze, jak chociażby budowa ścieżek rowerowych łączących Czarnolas z innymi miejscowościami o walorach krajobrazowych czy historycznych takich jak: Garbatka Letnisko, Zwoleń, Sycyna, Wysokie Koło czy też rozległa Puszcza Kozienicka.

Wśród planów jest też współpraca z innymi muzeami o profilu literackim w Kazimierzu Dolnym, Nałęczowie czy Lublinie i realizacja wspólnego projektu promującego literacki szlak turystyczny.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie