Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Sztuki Współczesnej pokaże wybitną rzeźbę i rysunek

/bk/
Tę pracę Władyslawa Hasiora zobaczyć będzie można na wystawie
Tę pracę Władyslawa Hasiora zobaczyć będzie można na wystawie Muzuem Sztukii Współczesnej
Dwie nowe wystawy zostaną otwarte w środę.

Pierwsza nosi tytuł "Pięciu rzeźbiarzy". Pokazane zostaną prace Sylwestra Ambroziaka, Jerzego Beresia, Władysława Hasiora, Józefa Łukomskiego i Olgierda Truszyńskiego. Wszystkie pochodzą z kolekcji muzeum.
Czterech artystów: Jerzy Bereś , Władysław Hasior, Józef Łukomski i Olgierd Truszyński należy do pokolenia klasyków sztuki nowoczesnej w Polsce. Piąty - Sylwester Ambroziak - jest znacznie młodszy. Wystawa prezentuje ogromnie różnorodną i znakomitą rzeźbę nowoczesną od lat 50. do 90. XX wieku.
Są dwie wczesne rzeźby Hasiora (asamblaże): "Św. Józef", ok. 1959 i "Ofelia", 1962 - ważne w historii sztuki nowoczesnej w Polsce; jest "Wahadło czasu" Beresia - ważne dla Radomia, stworzone po wydarzeniach Radomskiego Czerwca'76 (1976); ale też "Polski Übermensch" Ambroziaka (z 1989 r.) - ważny w narracji o Polakach.

W zbiorach jest 25 rzeźb tych artystów, z czego 18 to dary. Hasior i Bereś podarowali po jednej rzeźbie; prace Łukomskiego to dary rodziny i zaprzyjaźnionej z artystą Hanny Kotkowskiej-Barei a w zestawie 10-ciu rzeźb Truszyńskiego 9 to dary artysty.

Cieszy dar trzech monumentalnych rzeźb kolejnego przyjaciela Muzeum, Sylwestra Ambroziaka- ten znakomity artysta należy do najlepszych rzeźbiarzy współczesnych.

Druga wystawa nosi tytuł "Kulisiewicz nieznany".

Tadeusz Kulisiewicz (1899 - 1988) należy do grona najwybitniejszych polskich grafików i rysowników; jest autorem wielu rysunków, drzeworytów, malował także martwe natury, pejzaże i portrety.

Wśród prezentowanych 116 prac wybitnego artysty znajdują się rysunki z cyklu "Majdanek", szkice z "Mojej historii sztuki", wybrane impresje z podróży, gwasze oraz ilustracje na kawiarnianych serwetkach.

Wszystkie pokazane na wystawie rysunki są własnością Narodowego Centrum Kultury i zostały zakupione od Fundacji "Stypendia i Nagrody imienia Tadeusza Kulisiewicza".

Fundację utworzył Tadeusz Kulisiewicz w 1986 roku, by wspierać młodzież i promować studentów wyróżniających się osiągnięciami.

Tadeusz Kulisiewicz Studiował w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu i w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie - był studentem w pracowniach profesorów Miłosza i Mieczysława Kotarbińskich oraz Władysława Skoczylasa. W połowie lat 40. Tadeusz Kulisiewicz został wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Obie wystawy czynne są do 1 lipca.
Wstęp na wernsiaż wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie