Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Sztuki Współczesnej zaprasza w niedzielę na kolejny dzień otwarty

Barbara Koś
-To obrazy Wojciecha Fangora - mówi Mieczysław Szewczuk
-To obrazy Wojciecha Fangora - mówi Mieczysław Szewczuk
Muzeum Sztuki Współczesnej zaprasza w niedzielę,13 marca, na kolejny dzień otwarty w roku jubileuszu 20-lecia działalności placówki. Nazwa cyklu to "Niedzielne Spotkanie ze Sztuką Współczesną"

Oprowadzanie po wystawach rozpocznie się o godzinie 12.

W pierwszej kolejności zainteresowani zobaczą wystawę "Sześć dróg do obrazów z fotografii" zawierającą malarstwo i rysunek Wojciecha Fangora, Zbigniewa Karpińskiego, Łukasza Korolkiewicza, Jerzego Kutkowskiego, Zbysława Marka Maciejewskiego i Jacka Rykały.

Wystawa "Sześć dróg do obrazów z fotografii" stwarza okazję prezentacji większego zestawu obrazów Wojciecha Fangora, które artysta tworzył mieszkając w USA i podarował radomskiemu muzeum.

- Po raz pierwszy pokazujemy zestaw 9 obrazów - mówi Mieczysław Szewczuk, kierownik Muzeum Sztuki Współczesnej. - Obrazy Fangora z okresu "pozytywnej przestrzeni iluzyjnej" (czyli z niezwykłymi efektami optycznymi) i "obrazy telewizyjne" - dla wielu zwiedzających są zawsze szczególną atrakcją.

Duży zestaw rysunków i obrazów z różnych lat ukazuje drogę nie żyjącego już artysty wrocławskiego, Zbigniewa Karpińskiego Znakomity rysownik portrecista przez lata stosował różne stylizacje z obszaru sztuki nowoczesnej, by ostatecznie malować portrety i rzeczywistość wsi z fotografii - w intrygujący sposób, który określa terminem fotorealizm.

Każdy z czterech pozostałych artystów w inny sposób wykorzystywał lub też nadal wykorzystuje fotografie. Zbysław Marek Maciejewski zaczął korzystać z fotografii już przed dyplomem; choć też rysował i malował z natury.

- Arcydzieło radomskiej kolekcji autoportretów ("Balkon") namalował na podstawie slajdu - podkreśla Mieczysław Szewczuk. Łukasz Korolkiewicz to również twórca autoportretów, ale też widoków polskich miast lat 80- tych, które są świadectwem historycznej już epoki stanu wojennego.

Malując obrazy na podstawie slajdów stał się jednym z najważniejszych malarzy w Polsce, którzy zbliżyli się w swojej sztuce do fotorealizmu. Jego praca "Zbawienna nicość" to kolejne arcydzieło kolekcji.

Dwaj pozostali artyści: Jacek Rykała i Jerzy Kutkowski dzięki wykonanym przez siebie czarno-białym fotografiom, przeniesionym na płótno czy kartkę papieru - utrwalają fragmenty dwóch miast, odległych i zarazem podobnych do siebie w swojej zwyczajności: Sosnowca i Radomia.

Widoki miasta każdego z nich stwarzają inną atmosferę. Obrazy Rykały są jak okno, przez które zaglądamy w przeszłość tych miejsc, w miniony świat; czemu towarzyszą silne emocje.

Rysunki Kutkowskiego są dokumentem utrwalającym starą materię miasta, jak wyglądała w chwili zrobienia zdjęcia - ona później przestała istnieć i te miejsca po 20 latach najczęściej wyglądają zupełnie inaczej.

Wśród dzieł nigdy dotąd w Radomiu nie pokazywanych są najnowsze dary (już z 2011 roku). To dzieła wybitne. Jest wśród nich obraz dużego formatu autorstwa Jacka Rykały "Sara" z 2004 roku, autoportret Łukasza Korolkiewicza ("Niejasno, przez zwierciadło") oraz zestaw rysunków i monotypii Zbigniewa Karpińskiego.

Drugą wystawa to "12 obrazów Jerzego Nowosielskiego" ukazująca cenne dzieła sztuki zmarłego niedawno artysty podarowane radomskiemu muzeum. Po zwiedzeniu wystaw o godzinie 13 rozpocznie się spotkanie z Jerzym Kutkowskim, który opowie o swoich rysunkach przedstawiających Radom.

W godzinach 10 - 15 będzie można zwiedzać wystawy samodzielnie i uzyskać wszelkie informacje o zbiorach i działalności Muzeum.

Wstęp na dzień otwarty wolny.

Obie wystawy czynne będą do 27 marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie