Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wsi Radomskiej ochodzi swoje 45-lecie. Była uroczystość oraz odznaczenia

Janusz Petz
Janusz Petz
Przedstawiciele różnych instytucji otrzymali specjalne podziękowanie za wspieranie radomskiego skansenu.
Przedstawiciele różnych instytucji otrzymali specjalne podziękowanie za wspieranie radomskiego skansenu. Janusz Petz
W hotelu Leśny Dwór w Skaryszewie odbyła się gala związana z jubileuszem 45-lecia Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Były gratulacje, podziękowania, życzenia, odznaczenia dla najbardziej zasłużonych dla tej placówki osób, a także rozmowy o ambitnych planach na przyszłość.

W uroczystościach wzięli udział między innymi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, prezydent Radomia Radosław Witkowski oraz biskup Piotr Turzyński. Minutą ciszy uczczono zmarłego w czerwcu tego roku pierwszego dyrektora placówki Stefana Rosińskiego. Oprawę muzyczną wydarzenia przygotował Warszawski Kwartet Muzyczny.

Skansen pełen zmian

- Słowo skansen każdy kojarzy z malowniczym widokiem wiejskich zagród otoczonych sadami, ogrodami i polami. To taki żywy obraz ze szkicownika profesora Wiktora Zina. Profesor mówił, że jest to piękno niedostrzegane, a także piękno utracone. Ale właśnie po to istnieje Muzeum Wsi Radomskiej, aby to piękno nie było utracone i było dostrzegane - powiedziała Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.

Zwróciła uwagę, że skansen gromadząc zabytki materialne ma też realny wpływ na współczesne przemiany społeczne i gospodarcze. Dodała, że oferta placówki trafia do tysięcy osób. Przypomniała o dwóch wielkich projektach realizowanych w muzeum pod tytułem: „Zdarzyło się nad wodą” oraz „Wokół wiejskiej zagrody”. Zaznaczyła, że ostatnich latach muzeum bardzo się zmieniło. Powstało wiele obiektów poprawiających i ułatwiających zwiedzanie i obsługę zwiedzających. Pojawiła się też między innymi ścieżka dydaktyczna dla osób niewidiowym. W przyszłości będzie także miejsce do zabaw dla dzieci, w przyszłości miejsca noclegowe. Dzięki pieniądzom pochodzącym z budżetu województwa odnawiany jest budynek oddziału radomskiego skansenu, czyli Muzeum imienia Oskara Kolberga w Przysusze.

Rola wsi

Biskup Piotr Turzyński podczas swojego wystąpienia przypomniał starą rzymską maksymę o tym, że wszystko dobre jest na wsi, a wszystko złe w mieście. Od razu wyjaśnił, że nie chce dzielić obu środowisk, ale przyznał, że choć sam mieszkał w blokowisku z wielką radością wyjeżdżał do swoich dziadków na wieś. Marszałek Adam Struzik mówił z kolei, że z największą przyjemnością odwiedza radomski skansen, chociaż dla niego wizyty w placówkach muzealnych są zawsze trudne, bo ich szefowie zawsze zgłaszają swoje kosztowne pomysły inwestycyjne. Z kolei Radosław Witkowski pochwalił się, że najlepszym prezentem jakie miasto mogło zrobić skansenowi była gruntowna modernizacja, również z udziałem pieniędzy wojewódzkich, ulicy Szydłowieckiej.

Z okazji jubileuszu odbyło się wręczenie odznaczeń dla osób szczególnie zasłużonych dla radomskiej placówki i muzealnictwa, propagowania dziedzictwa narodowego. Wyróżnienia odebrali Marcin Strańczuk, Katarzyna Markiewicz, Krzysztof Wachowicz i Leszek Skowroński. Były też dyplomy dla najbardziej zasłużonych pracowników placówki. Specjalne podziękowania otrzymali natomiast przedstawiciele różnych instytucji i samorządu szczególnie wspierający i promujący muzeum. Wśród wyróżnionych w ten sposób byli między innymi biskup Piotr Turzyński, marszałek Adam Struzik, prezydent Radomia Radosław Witkowski oraz Sławomir Baćkowski, dyrektor radomskiego oddziału Echa Dnia.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie