Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wsi Radomskiej szykuje się do rozbudowy. Będą nowe biura, ale i parking. Ma powstać też miasteczko z dawnych lat, będzie co zwiedzać

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Muzeum Wsi radomskiej szykuje się do budowy obiektu z biurami, salą konferencyjną i magazynem eksponatów. Ma być stawiany w miejscu obecnego parkingu od strony ulicy Stawowej.
Muzeum Wsi radomskiej szykuje się do budowy obiektu z biurami, salą konferencyjną i magazynem eksponatów. Ma być stawiany w miejscu obecnego parkingu od strony ulicy Stawowej. Izabela Kozakiewicz
Nowy budynek z biurami, ale też magazynami eksponatów, salą konferencyjną, czy pokojami hotelowymi dla Muzeum Wsi Radomskiej ma stanąć w miejsce dzisiejszego parkingu od ulicy Stawowej. To największe zadanie, ale w tym roku w Skansenie będzie też przebudowywana między innymi scena pod Dębem, ruszą też przygotowania do uruchomienie nowej części, tym razem obrazującej dawną przestrzeń miejską.

Muzeum Wsi Radomskiej szykuje się do rozbudowy

W tym roku Muzeum Wsi Radomskiej z budżetu samorządu Mazowsza na inwestycje otrzyma prawie 9 milionów złotych. Lista zadań do wykonania jest długa.

- Wiodącą inwestycją będzie zakończenie dokumentacji na rozbudowę muzeum. W nowym budynku będą nowe magazyny, sala konferencyjne, pokoje biurowe, ale też kilka pokoików hotelowych. Budynek stanie na obecnym parkingu, a parking przeniesiemy na działkę vis a vis. Myślę, że będzie on gotowy do połowy tego roku - mówi Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.

Teraz pracownicy Muzeum Wsi Radomskiej mają swoje pokoje między innymi w dworze z Brzeziec. Po wybudowaniu biurowca w planach jest rozbudowa dworu. Ma on być udostępniony zwiedzającym.

- Chcemy, żeby była tu stała ekspozycja, będziemy pokazywali dworskie wnętrza - dodaje Ilona Jaroszek.

Na ten rok do wykonania jest też wymiana instalacji energetycznej w całym muzeum. Będzie też przebudowywana scena pod Dębem. To tam odbywają się niezwykle popularne podtańcówki. Muzeum Wsi radomskiej ma też pieniądze na zakup samochodów. Będzie też przebudowa urządzeń hydrotechnicznych na przepływającej przez Skansen Kosówce. Urządzenia wymagają wymiany, są zabezpieczeń przed ewentualnym podtopieniem terenu.

Muzeum planuje też rozbudowę. Otóż chce pokazywać, jak dawniej wyglądała radomska wieś, ale też miasteczka. I takie miasto ma być wybudowane na działce, którą w zeszłym roku dla placówki kupił samorząd Mazowsza. Parcela ma około 3 hektarów powierzchni.

- Wkrótce do pracy przystąpi zespół ekspertów, to będą etnografowie, historycy, historycy sztuki, muzealnicy, którzy zdecydują, czy skoncentrujemy się na okresie międzywojennym, czy nasze miasteczko będzie nawiązywało do lat powojennych - wyjaśnia Ilona Jaroszek.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie