MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu kończy kolejny etap modernizacji obiektów

Barbara Koś
Barbara Koś
Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu zakończyło tegoroczny etap remontów i modernizacji obiektów architektury. Zakupiło też piec do wypalania ceramiki.
Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu zakończyło tegoroczny etap remontów i modernizacji obiektów architektury. Zakupiło też piec do wypalania ceramiki. Muzeum Wsi Radomskiej
Muzeum Wsi Radomskiej zakończyło tegoroczny etap remontów i modernizacji obiektów architektury, w którym głównym zadaniem była wymiana zdegradowanych pokryć dachowych. Zakupiło też piec elektryczny do wypału ceramiki.

Nowe pokrycia gontowe zyskały kuźnia dworska z Przysuchy, szalety dworskie z Konar oraz olejarnia z Mąkosów Starych. Nowe strzechy położono natomiast na chałupie z Alojzowa, spichlerzu z Rzeczniowa i oborach ze Starosiedlic, Brzezinek Starych i Dąbrowy Jastrzębskiej. Wzmocniono więźby dachowe trzech obiektów, ze względu na stwierdzone osłabienie wytrzymałości technicznej krokwi.

Pokrycie dachów kuźni i szaletów, to nie jedyne działania przy tych obiektach. Kuźnia dworska z Przysuchy zyskała rynny w historycznym kształcie a drewniane, ze spływami łańcuchowymi, natomiast szalety dworskie Konar zostały poddane całościowemu remontowi jako obiekt użyteczności publicznej.

Wykonano także nowe instalacje wodociągowe i kanalizacyjne. Radykalnie podniesiono standard wnętrza: nowe sanitariaty są ogrzewane i mogą funkcjonować również w okresie zimowym, powstała toaleta dla osób niepełnosprawnych z odpowiednim podjazdem. Odtworzono także historyczną stolarkę okienną i drzwiową obiektu.

Remont był możliwy dzięki trzem dotacjom celowym, otrzymanym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, na łączna kwotę 328 tysięcy 545 złotych.

Muzeum nie zapomina o swoich najmłodszych gościach przychodzących na lekcje muzealne. Dzięki dotacji celowej wysokości 12 tysięcy przyznanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, zakupiło piec elektryczny do wypału ceramiki, który zamontowano w Ośrodku Edukacji Muzealnej.

Zakupiony piec do wypału ceramiki ma pojemność 120 litrów. Jest to urządzenie idealnie dopasowane do potrzeb edukacji muzealnej – jednorazowo można w nim wypalić do 120 niewielkich prac wykonywanych przez dzieci.

Naczynia oraz ozdoby ulepione przez uczestników zajęć wypalane są w temperaturze 800°C, na tak zwany biskwit, czyli ceramikę bez pokrywy szkliwnej. Przeciętny wypał trwa około 7 godzin (w zależności od wielkości, grubości i ilości prac), po czym urządzenie pozostawiane jest do wystygnięcia na około 14–16 godzin. Do 2 listopada wypalono około 400 prac, z których żadna nie popękała i nie zniszczyła się. Świadczy to o wysokim stopniu zrozumienia przez dzieci procesów formowania i sklejania elementów glinianych na lekcji muzealnej.

Celem zakupu tego specjalistycznego narzędzia była chęć wypału prac wykonywanych przez uczestników lekcji muzealnej „Ceramika”. Zajęcia wprowadzono do oferty edukacyjnej Muzeum Wsi Radomskiej w 2011 roku. Od samego początku cieszyły się wysoką frekwencją, zwłaszcza wśród podopiecznych przedszkoli oraz uczniów klas I–III szkoły podstawowej. Jedynym mankamentem tych działań był brak możliwości wypału wykonywanych prac. Tym samym proces obróbki gliny nie mógł być zaprezentowany w całości. Teraz dzięki piecowi stanie się to możliwe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie