Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na koncert Męskiego Zespołu Muzyki Cerkiewnej Katapetasma

Barbara Koś
Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej Katapetasma
Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej Katapetasma you tube zespołu
Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na koncert w ramach "V Spotkań z muzyką w Muzeum Wsi Radomskiej. Muzyka wielu kultur”. Wystąpią: Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej Katapetasma, Jakub Jakowicz – skrzypce, Emanuel Bączkowski – organy. Koncert odbędzie się w niedzielę, 18 czerwca, o godzinie 17 w kościele z Wolanowa na terenie Muzeum.

Koncert Męskiego Zespołu Muzyki Cerkiewnej Katapetasma w Muzeum Wsi Radomskiej

Projekt „Muzyka wielu kultur” to kolejna, piąta odsłona spotkań z muzyką w Muzeum Wsi Radomskiej, które mają na celu prezentację różnych kultur oraz stylów muzycznych. Jest to niecodzienna możliwość spotkania z kulturą wysoką i gwarancja przeżyć artystycznych na najwyższym poziomie. Muzeum Wsi Radomskiej, jako jedyne w Polsce, posiada czynne organy piszczałkowe, które mogą być wykorzystywane do koncertowania.

Na niedzielnym koncercie wystąpi Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej Katapetasma. Artyści odkryją przed słuchaczami esencję piękna ukrytego w przestrzeni historii muzyki cerkiewnej. Usłyszymy m. in. monodie z irmologionów, pieśni paraliturgiczne, śpiewy proweniencji bizantyjskiej, gruzińskiej i bałkańskiej, opracowania dawnych melodii monasterskich.

Jakub Jakowicz - skrzypek oraz Emanuel Bączkowski - organista, wypełnią przestrzeń zabytkowego Kościoła z Wolanowa pięknem muzyki filmowej.

Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej Katapetasma, obrał swoją nazwę od greckiego terminu określającego zasłonę oddzielającą ołtarzową część świątyni od pozostałych części. Liturgiczna rola zasłony polega na udostępnianiu najbardziej tajemniczego i świętego miejsca w centralnych momentach nabożeństw.

Zespół Katapetasma analogicznie istnieje po to, aby odkrywać esencję piękna zawartego na przestrzeni całej historii muzyki cerkiewnej.

Szczególnie ważny repertuar w działalności zespołu, to utwory których konstrukcja muzyczna pochodzi z najstarszych tradycji śpiewu cerkiewnego takich jak bizantyjska, staroruska czy gruzińska. Tradycje te stanowią wyznacznik muzycznego stylu wschodniej liturgii, na przestrzeni wszystkich epok sztuki zaistniałych w prawosławiu, czego dowodem są melodie monasterskie Rusi istniejące zarówno w monodycznych jak i harmonicznych formach, które to zespół uznaje za bazę wyjściową programów koncertowych i liturgicznych.

Kluczowym zadaniem zespołu jest poszukiwanie i odtworzenie prawosławnej tradycji nabożeństw w dawnej Rzeczpospolitej.

Członkowie chóru, to aktywni uczestnicy liturgii, psalmiści, dyrygenci i teolodzy, traktujący działalność koncertową jako przedłużenie muzycznego doświadczenia liturgii.

Zespół występował wielokrotnie w kraju i za granicą. Posiada w dorobku szereg nagrań telewizyjnych i radiowych, a także wydaną płytę CD o tytule "Tryptyk Jabłeczyński", będącą miarodajnym przekrojem lokalnych stylów liturgii prawosławnej istniejących przez ponad 500 lat w Monasterze św. Onufrego w Jabłecznej.

Kierownikiem i inicjatorem Katapetasmy jest Łukasz Hajduczenia, absolwent Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, wydziału wokalnego Uniwersytetu Muzycznego im F. Chopina w Warszawie, wydziału wokalnego Guildall School of Music and Drama w Londynie, doktorant Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej oraz wydziału Artes Liberales UW, badacz dawnej muzyki cerkiewnej.

Jakub Jakowicz koncertuje na całym świecie, gdzie odnosi wielkie sukcesy. Grał u boku najlepszych zespołów orkiestrowych
Jest także uznanym kameralistą. Występuje zarówno u boku ojca - Krzysztofa, jak i jako członek odnoszącego wiele sukcesów zagranicznych Zehetmair Quartett, z którym koncertuje na najważniejszych scenach świata.

Jakub Jakowicz ma na swoim koncie wiele nagrań płytowych.Jest także pedagogiem, pracuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Emanuel Bączkowski – doktor sztuk muzycznych, solista i kameralista znany z międzynarodowych festiwali organowych.

W najznamienitszych bazylikach rzymskich wykonał cykl recitali tematycznie związanych z Bożym Narodzeniem i Wielkim Postem. Był uczestnikiem Międzynarodowych Sesji Naukowych w Warszawie (UMFC), Rzymie (Conservatorio S. Cecylia), Paryżu (UNESCO) i innych. Zorganizował wiele koncertów i wieczorów poetyckich realizowanych przy współpracy z Filharmonią Narodową, Teatrem Narodowym, Teatrem Wielkim, Operą Narodową, Operą Kameralną, Teatrem Żydowskim oraz Telewizją Polską.

Koncert biletowany, obowiązuje bilet wstępu do muzeum w cenie: bilet normalny 20 złotych, ulgowy - 12 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie