MKTG SR - pasek na kartach artykułów

MZDiK Radom. Nowy wiadukt na ulicy Młodzianowskiej przeszedł pomyślnie próby obciążeniowe

Kamil Kozieł
Kamil Kozieł
W poniedziałek późnym popołudniem odbywały się próby obciążeniowe nowego wiaduktu na ulicy Młodzianowskiej, który powstał nad kolejową „ósemką”.
W poniedziałek późnym popołudniem odbywały się próby obciążeniowe nowego wiaduktu na ulicy Młodzianowskiej, który powstał nad kolejową „ósemką”. MZDiK Radom
W poniedziałek późnym popołudniem zakończyły się próby obciążeniowe nowego wiaduktu na ulicy Młodzianowskiej, który powstał nad kolejową „ósemką”.

Pomiary zostały przeprowadzone przez pracowników specjalizującej się w tego typu badaniach firmy Aspekt z Jaworzna i wypadły pomyślnie.

- Ugięcie konstrukcji nie przekroczyło bowiem norm przewidzianych przez projektanta - informuje Dariusz Dębski, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.

Próby obciążeniowe są niezbędne do rozpoczęcia procedur związanych z dopuszczeniem do użytkowania każdego obiektu mostowego. Składają się na nie testy statyczne oraz dynamiczne.

Pracownicy firmy Aspekt zamontowali pod płytą wiaduktu sprzęt pomiarowy. Na przeprawę wjechały najpierw trzy ciężarówki, każda ważąca 32 tony. Potem dołączyły do nich jeszcze kolejne trzy wywrotki.

- Dopuszczalne ugięcie płyty wiaduktu przy tym obciążeniu nie mogło przekroczyć 20 milimetrów. Okazało się, że czujniki wykazały o wiele mniejsze. Kiedy ciężarówki zjechały z wiaduktu, fachowcy zmierzyli tak zwane odciążenie płyty obiektu. W czasie próby statycznej precyzyjnie sprawdzano ponadto stabilność podpór konstrukcji - tłumaczy Dariusz Dębski.

Próby dynamiczne trwały o wiele krócej - polegały one na tym, że ciężarówki z różną prędkością przejeżdżały przez wiadukt. W czasie przejazdu mierzono przyrost obciążeń płyty. Ten test też wypadł pozytywnie.

Nowy wiadukt o długości 190 metrów, szerokości 15 metrów i nośności 50 ton powstał w miejscu zlikwidowanego przejazdu kolejowego w ramach budowy nowego przedłużenia ulicy Młodzianowskiej. Inwestycja za 61 milionów 598 tysięcy 805 złotych powinna zakończyć się na początku października tego roku. Wykonawcą zadania jest konsorcjum firm Budromost-Starachowice z Wąchocka oraz Mosty-Łódź z Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie