Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na co poszły unijne dotacje w kozienickim? Zrealizowano 375 projektów

/jp/
Budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w gminie Kozienice. To najkosztowniejszy projekt unijny realizowany przez władze samorządowe w powiecie kozienickim.
Budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w gminie Kozienice. To najkosztowniejszy projekt unijny realizowany przez władze samorządowe w powiecie kozienickim.
Dotacje unijne liczone na jednego mieszkańca wyniosły 2666 złotych. Niewiele w porównaniu z średnią krajową i wojewódzką.

Z danych resortu wynika, że wartość wszystkich projektów zrealizowanych do tej pory w powiecie kozienickim wyniosła 655,6 miliona złotych, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to 166 milionów złotych. Liczby robią wrażenie, ale miarodajnym parametrem pokazującym poziom korzyści, jakie odnoszą mieszkańcy bardziej lub mniej "ludnych" regionów jest poziom dotacji w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

PONIŻEJ ŚREDNIEJ WOJEWÓDZKIEJ

Dotacje Unii Europejskiej na jednego mieszkańca powiatu kozienickiego wyniosły 2 666 złotych i 14 groszy. To niewiele w porównaniu ze średnią krajową, mazowiecką, a nawet większości powiatów w regionie radomskim.

Średnia wyliczona dla całej Polski wynosi 8 532 złotych, dla Mazowsza 9 262 złote. W naszym regionie najbardziej skorzystały gminy i powiat białobrzeski (21 348 złotych na jednego mieszkańca). Nieźle w tych wyliczeniach wypada też powiat grójecki (9 324 złote), sam Radom (4 648 złote), powiat przysuski (4 101).

Nieco większe pieniądze unijne w przeliczeniu na jednego mieszkańca popłynęły do powiatu szydłowieckiego (3 214) i radomskiego (2912). Nieco mniej niż powiat kozienicki z dotacji skorzystał statystyczny mieszkaniec powiatu lipskiego. W Polsce nikt nie może dorównać do wyniku miasta Świnoujście, gdzie zrealizowano 137 projektów unijnych o wartości ponad 4,5 miliarda złotych, a dotacja liczona na jednego mieszkańca wyniosła 31 tysięcy 511 złotych.

W powiecie kozienickim najkosztowniejszą jak do tej pory inwestycją realizowaną przez samorząd z wykorzystaniem pieniędzy unijnych była realizacja projektu "Zapewnienie prawidłowej gospodarki wodno - ściekowej na terenie gminy Kozienice. Wartość projektu to 40 milionów 89 tysięcy złotych, z czego 22,2 miliona złotych to dotacja unijna.

ENERGETYKA, BEZROBOTNI, FIRMY

20 - milionową dotację unijną na budowę instalacji odsiarczania spalin dla jednego z bloków energetycznych dostało przedsiębiorstwo Enea Wytwarzanie. W tym przypadku pieniądze pochodzące z Unii stanowiły jednak niewielką część kosztów inwestycji. Cały projekt zamknął się kosztem 403 milionów złotych. Przedsiębiorstwo skorzystało jeszcze z mniejszej dotacji wynoszącej 4,4 miliona złotych na modernizację elektrofiltrów w innym bloku. W tym przypadku cały koszt inwestycji wyniósł 15 milionów złotych.

Z pieniędzy pochodzących z funduszu unijnego korzystali bezrobotni. Tylko realizacja programu aktywizacji zawodowej osób bez pracy pod nazwą "Wspierajmy bezrobotnych" kosztowała 15,5 miliona złotych, z czego 13,2 miliona złotych to dotacja z unii.

Z funduszy unijnych korzystały też kozienickie firmy. Spółka EP Serwis wdrożyła technologię produkcji wsporników paletowych z trocin pozyskiwanych droga recyklingu. Projekt kosztował 10 milionów 845 tysięcy złotych, z czego 3,5 miliona złotych to pieniądze z Brukseli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie