Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na maturze z biologii... bulimia (arkusze i odpowiedzi)

Antoni SOKOŁOWSKI
- Dość trudne wydały nam się pytania z genetyki, ale cały egzamin maturalny z biologii powinien wypaść dobrze – mówiły Agnieszka Mleczkowska i Paulina Bzducha, już absolwentki klasy III e z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika Radomiu.
- Dość trudne wydały nam się pytania z genetyki, ale cały egzamin maturalny z biologii powinien wypaść dobrze – mówiły Agnieszka Mleczkowska i Paulina Bzducha, już absolwentki klasy III e z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika Radomiu. Tadeusz Klocek
Jedno z pytań, jakie we wtorek padły na egzaminie z biologii dotyczyły właśnie rozpoznania objawów chorobowych. - Ale to było jedno z najłatwiejszych pytań i chyba nikt nie zrobił tu błędu - mówiły z uśmiechem maturzystki wychodzące z klasy po egzaminie.

Matura 2011: biologia - odpowiedzi, arkusze pytań w serwisie EDUKACJA

To rzekomo najłatwiejsze pytanie dotyczyło opisu bulimii. Maturzyści nie tylko mieli odgadnąć, o jaką chorobę chodzi, ale i skierować potencjalnego pacjenta do odpowiedniego lekarza. - Chory na bulimię na pewno powinien skorzystać z porady psychologa - dodawali uczniowie.

KŁOPOT Z GENETYKĄ

Nie wszystkie jednak pytania były równie proste.

- Nam kłopot sprawiły pytania z genetyki. Choć starałyśmy się odpowiedzieć jak najlepiej, to może nie trafiłyśmy z odpowiedzą - Agnieszka Mleczkowska i Paulina Bzducha z klasy III e z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika Radomiu dzieliły się swoimi refleksjami już po wyjściu z sali.

Uczniowie dodawali, że w czasie przygotowań do matury porównywali wcześniejsze testy z biologii, z ubiegłych lat. Można więc było dobrze się przygotować do matury.

- Porównując jednak tamte testy i tegoroczne trzeba przyznać, że pytania na naszej maturze były najtrudniejsze - dodały uczennice we wtorek.

Uczniowie i uczennice zdający poziom podstawowy mieli 120 minut na rozwiązanie wszystkich zagadnień. W "koperniku" większość zdających biologię wybierała poziom rozszerzony. Na rozwiązanie mieli trochę więcej czasu, bo 150 minut.

Również we wtorek można było wybrać pisemny egzamin z historii muzyki, ale w I liceum nie była ani jednego zdającego z tego przedmiotu.

BLIŻEJ KOŃCA

Egzamin z biologii, jest częściej wybierany na maturze. Stanowi podstawę takich kierunków studiów, jak farmacja, medycyna. Biologia przydatna jest na uniwersytetach przyrodniczych.

- My wybieramy się na fizjoterapię. Prawdopodobnie będziemy studiować na Politechnice Radomskiej - dodały Agnieszka Mleczkowska i Paulina Bzducha.

Maturzyści cieszą się, że spora część egzaminów maturalnych już za nimi.

- W poniedziałek uczniowie zdawali ustnie język polski. Wszyscy zdali bardzo dobrze - powiedziała Agnieszka Ścieglińska, dyrektorka I Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Radomiu.

Jeszcze zostało kilka wybranych przedmiotów na maturze, wybranych przez uczniów. W środę jest język niemiecki, w czwartek fizyka z astronomią, oraz filozofia, w piątek - geografia i wiedza o tańcu. W przyszłym tygodniu - kolejne egzaminy, choćby język rosyjski. Zakończenie pisemnych matur przewidziane jest na 24 maja, a ustnych na 27 maja. Wyniki będą znane pod koniec czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie