Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na owianej legendami Krakowej Górze w Borkowicach powstanie kamienna wieża widokowa. Zobacz zdjęcia

Janusz Petz
Janusz Petz
Wideo
od 16 lat
Na owianej legendami Krakowej Górze w Borkowicach powstanie kamienna wieża widokowa stylizowana na średniowieczną basztę, skąd przy dobrej widoczności nawet będzie można zobaczyć odległe miejscowości Mazowsza. Już teraz w tym miejscu jest zabytkowa kapliczka, rycerski namiot, miejsca do biwakowania, rozgrywane są tam turnieje rycerskie, organizowane pikniki.

Na Krakowej Górze w Borkowicach będzie kamienna wieżą widokowa

Krakowa Góra ma 280 metrów wysokości i jest jednym z najwyższych wzniesień na Mazowszu. Niegdyś roztaczał się stąd niesamowity widok, było widać odległe miejscowości, Radom, kominy cementowni w Wierzbicy. Potem szczyt wzgórza „zarósł” lasem więc przestrzeń do oglądania zmniejszyła się. Sytuacja zmieni się, gdy powstanie wieża widokowa zbudowana na kształt średniowiecznej baszty. Dotację na ten cel w wysokości 316 tysięcy złotych przekazał samorządowi Borkowic samorząd Mazowsza. Na razie nie udał się pierwszy przetarg, bo jedyny oferent zażądał znacznie więcej niż mogła zapłacić gmina. Rozpisano więc następny przetarg.

Jest już projekt wieży. Ma mieć ona wysokość 12,5 metra, a taras będzie się wznosił ponad korony drzew. Na jej szczyt będą prowadziły schody.  Do budowy wieży widokowej ma być użyty piaskowiec, bo taki materiał znajduje się też w geologicznych warstwach Garbu Gielniowskiego. Swoją nazwę wzgórze zawdzięcza legendzie związanej z pobytem króla Kazimierza Wielkiego, który wędrując, trafił na wzgórze, z którego widok przypomniał mu wzgórze wawelskie. Wśród miejscowych przyjęła się nazwa podana przez króla: Krakowa Góra.

Ksiądz Jan Wiśniewski, znany kolekcjoner, krajoznawca i regionalista, w 1925 roku zorganizował na Krakowej Górze uroczystości. Na kopcu ustawiono krzyż z datą 1918–1925. W 1933 r. z okazji 250-lecia odsieczy wiedeńskiej zbudowano kaplicę Sobieskiego pod wezwaniem Matki Bożej i Przemienienia Pańskiego. W jej ścianach i ołtarzyku umieszczono ziemię z Ziemi Świętej i kamień z Góry Tabor.

Krakowa Góra jest nie tylko miejscem kultu religijnego, w którym od 2002 roku są organizowane majówki, ale także jest przystanią turystyczną, miejscem spotkań młodzieży i rodzin, wyposażonym w podstawową infrastrukturę – ławki, zadaszenia oraz punkt widokowy. 4 hektary ziemi wokół najwyższego wzniesienia to własność gminy, w tym są to pola wykupione od lokalnych rolników. Wyznaczono też miejsce do wygodnego parkowania samochodów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie