Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na pierwsze w 2023 roku wydarzenie Resursa Obywatelska w Radomiu zaprasza wielbicieli historii naszego miasta

Barbara Koś
Doktor habilitowany Tomisław Giergiel będzie gościem Retrospotkania.
Doktor habilitowany Tomisław Giergiel będzie gościem Retrospotkania. UMCS
Na pierwsze w 2023 roku Retrospotkanie "Nie tylko herb i flaga..." wydarzenie Resursa Obywatelska zaprasza wielbicieli historii Radomia. Podczas zaplanowanego na wtorek, 10 stycznia, o godzinie 18, Retrospotkania, uczestnicy porozmawiają o nowych projektach systemu symboli Radomia.

- Na ubiegłorocznym Retrospotkaniu w dniu 8 lutego rozmawialiśmy o herbie Radomia, o jego mnogich wariantach spotykanych w różnych dokumentach czy przestrzeni miejskiej - przypomina Paweł Puton z Resursy Obywatelskiej. - Padły wówczas słowa o potrzebie podjęcia prac nad ustanowieniem nowego, zgodnego z zasadami heraldycznymi, godła naszego miasta.

W minionym roku takie prace zostały podjęte. Na zlecenie władz miasta dr hab. Tomisław Giergiel z Instytutu Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie opracował studium historyczno - heraldyczne herbu Radomia, przygotował propozycje nowego jego wizerunku oraz pozostałych znaków i insygniów samorządowych naszego miasta

– Efekty prac będzie można poznać już 10 stycznia - mówi Paweł Puton.

Organizatorzy Retrospotkania porozmawiają z autorem przywołanego opracowania i projektów. Będzie to doskonała okazja dowiedzieć się wielu szczegółów z dziejów herbu Radomia, z których wiele było dotąd nieznanych, a mają istotny wpływ na to, jak znak naszego miasta będzie już wkrótce wyglądał.

Uczestnicy poznają również pozostałe elementy identyfikacji heraldycznej naszej gminy.

Wydarzenie jak zawsze zostanie zorganizowane wraz z portalem Radom.Retrospekcja.

Wstęp wolny.

Doktor habilitowany Tomisław Giergiel – absolwent kierunków historia, prawo oraz muzealnictwo i ochrona zabytków, adiunkt w Katedrze Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

W pracy naukowej zajmuje się źródłami archiwalnymi i muzealnymi, heraldyką, genealogią, sfragistyką, geografią historyczną i dyplomatyką. Współpracownik Komisji Nauk Pomocniczych Historii i Edytorstwa Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk.

Autor przeszło 250 publikacji, projektów, opinii naukowych, prac dokumentacyjnych i konsultacji heraldycznych. Kierownik Działu Historycznego Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, prezes lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Heraldycznego.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie