MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na rower i... do pracy. Nietypowa forma wsparcia bezrobotnch w Radomskiem

/jp/
Ruszyły programy dla osób bezrobotnych do 30 roku życia i powyżej 50 roku życia.

Aktualna stopa bezrobocia

Aktualna stopa bezrobocia

8,3 procent - w powiecie grójeckim, w białobrzeskim - 16 procent. Dla porównania w województwie mazowieckim bezrobocie jest na poziomie 10,4 procent, w całej Polsce 12,9. Znacznie trudniej jest o pracę w powiatach szydłowieckim, gdzie poziom bezrobocia sięga prawie 40 procent oraz radomskim gdzie wynosi nieco ponad 30 procent.

Prezent w postaci roweru potrzebnego, by dojechać do pracy, zwrot kosztów opieki nad dziećmi, zakup tabletów, premie dla bezrobotnych za podjęcie pracy - tak urzędy pracy będą mogły wspierać bezrobotnych i pracodawców w ramach programów specjalnych.

Na razie z nietypowej formy wspierania bezrobotnych skorzystają dwa powiaty z regionu - kozienicki i grójecki. W powiecie grójeckim objętych nim będzie 104 osób.

DLA DŁUGOTRWALE BEZROBOTNYCH

- Program skierowany jest przede wszystkim do osób długotrwale bezrobotnych oraz takich, którzy korzystali już jakiejś formy aktywizacji bezrobotnych, tyle, że nie zakończyło się to znalezieniem stałej pracy. Konieczne w ich przypadku jest nietypowe wsparcie - mówi Marzanna Skoczek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu.

Program pozwala wydawać pieniądze na nietypowe wydatki (do 500 złotych na jednego bezrobotnego) zwiększające szansę bezrobotnego na rynku pracy. Dla przykładu grójecki pośredniak kupi… rowery. - Są bezrobotni mieszkający w niewielkich wsiach, do których nie dociera komunikacja. Dla wielu osób problemem nie do przejścia może być nawet zakup roweru, potrzebnego do dojazdu do pracy - mówi Marzanna Skoczek.

NIETYPOWE WYDATKI

Pieniądze mogą być też przeznaczone na przykład na zakup tabletu, opłacenie kosztów opieki nad dzieckiem, pomoc prawnika, zakup odzieży. Każdy "pośredniak" zanim zdobył pieniądze na uruchomienie programu, musiał znaleźć przedsiębiorców chętnych zatrudnić konkretną osobę na dłuższy czas.

Minister pracy i polityki społecznej przyznał dla województwa mazowieckiego 9 mln 184 tysiące złotych na realizację programów specjalnych: 6 mln 755,8 tys. zł na programy dla osób do 30. roku życia i 2 mln 428 tysięcy złotych dla osób powyżej 50. roku życia. Realizacja programów specjalnych potrwa do końca roku. Z tej kwoty powiat grójecki dostał niespełna 1 milion złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie