Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na rynek trafią nowe lub ulepszone produkty

Materiał Informacyjny
Podobnie jak w innych regionach kraju fundamentalną rolę w rozwoju przedsiębiorczości na Mazowszu odgrywają firmy mikro-, małe i średnie. I podobnie jak gdzie indziej w Polsce stają one przed wyzwaniem, jak w czasach postępującej globalizacji budować przewagi konkurencyjne. Jak powszechnie wiadomo, kluczem do sukcesu na rynku są nowe lub ulepszone produkty (towary, usługi). By one powstawały, firmy muszą nie tylko mieć środki na inwestycje, ale powinny stworzyć całą infrastrukturę: od pomysłu, poprzez wsparcie działań z zakresu badań i rozwoju (w tym poprzez współpracę z nauką), aż po skomercjalizowanie projektu. W całym tym procesie ważną rolę odgrywają też usługi doradcze. Wielu przedsiębiorców ma świadomość takiego toku działania. Jednak brak środków – chociażby na wstępne zweryfikowanie idei czy ułożenie planu działania – sprawia, że rezygnują, sądząc, że byłoby to „porywanie się z motyką na słońce”.

Dlatego w latach 2014–2020 w regionalnym programie Mazowsza na innowacyjność sektora małych i średnich firm przeznaczono zarówno ogromne środki (ponad 1,3 mld zł), jak i skonstruowano plan działań wspierających ten sektor na wiele sposobów. Od bonów na innowacje, które pozwalają postawić pierwszy krok na tej drodze, po wsparcie tzw. internacjonalizacji, czyli rozszerzania ekspansji na rynki zagraniczne, nawet odległe geograficznie.

Oprócz już trwających konkursów – np. dotyczących przedsięwzięć pro¬eksportowych MŚP oraz bonów na innowacje – w najbliższych miesiącach ogłaszane będą kolejne. Ich zakres tematyczny najlepiej zilustruje sposób, w jaki w praktyce realizowane są działania służące innowacjom w małych i średnich firmach. Pod koniec sierpnia wystartuje konkurs o bony na doradztwo (21,2 mln zł). Październik to kolejna odsłona bonów na innowacje (12,7 mln zł) i konkursy dotyczące tworzenia lub rozwoju zaplecza badawczo-rozwojowego (84,8 mln zł) i procesu eksperymentowania i poszukiwania nisz rozwojowych (21,2 mln zł).
Od końca listopada o dofinansowanie umiędzynarodowienia biznesu ubiegać się będą grupy przedsiębiorstw (29,6 mln zł). Od grudnia natomiast można będzie aplikować o fundusze na wprowadzenie innowacyjnych produktów i usług opracowanych w efekcie prac badawczo-rozwojowych (57,2 mln zł).

Ekspert radzi, jak uzyskać dotację
Mariusz Frankowski, Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych:

Na wsparcie innowacyjności mikro-, małych i średnich firm zaplanowaliśmy 1,3 mld zł. Z programu regionalnego możliwa będzie realizacja prac badawczo-rozwojowych, a nawet tworzenie niezbędnego zaplecza B+R. Ważnym aspektem jest zachęcanie przedsiębiorców do nawiązywania współpracy z naukowcami, co już się dzieje w ramach udzielanych bonów na innowacje. Przełomowych rozwiązań nie opracowuje się, aby pozostawić je w laboratoriach naukowych czy wewnątrz firmy. Dlatego przedsiębiorcy mają możliwość aplikowania o unijne wsparcie na wprowadzenie na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług, zwłaszcza będących efektem prac badawczo-
-rozwojowych. Są też fundusze na wprowadzenie innowacji procesowych, organizacyjnych i marketingowych. Aby zmniejszyć ryzyko niepowodzenia inwestycji, przedsiębiorcy mogą liczyć na doradztwo w zakresie wdrożenia nowego produktu lub usługi na rynek. Doradztwo obejmie m.in. opracowanie i wdrożenie strategii rozwoju przedsiębiorstwa w oparciu o nowe technologie lub innowacyjne rozwiązania, specjalistyczne usługi laboratoryjne, testowanie produktu, usługi usprawniające zarządzanie.
Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o bony na doradztwo od 31 sierpnia do 2 listopada. Koniec października to kolejna odsłona bonów na innowacje, a także konkurs dotyczący m.in. tworzenia lub rozwoju zaplecza badawczo-rozwojowego.
Harmonogram oraz regulaminy aktualnych konkursów dostępne są na stronie: **

www.funduszedlamazowsza.eu

**.

Więcej o Regionalnym Programie Województwa Mazowieckiego:
**

www.funduszedlamazowsza.eu

**

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich
Warszawa – tel.: 801 101 101,
e-mail: [email protected]

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie