Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na uczelniach szykują się zmiany

/mod/
Stypendia naukowe dla żaków już od pierwszego roku studiów, lista uczelni łamiących prawa studenta oraz lepsze warunki kształcenie dla osób powyżej 25 roku życia - to tylko niektóre propozycje zmian, jakie chce wprowadzić ministerstwo nauki w ustawie o szkolnictwie wyższym.

Do 28 grudnia, między innymi, środowiska akademickie, mogą wypowiedzieć się na temat proponowanych zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym w ramach ogłoszonych konsultacji społecznych. Resort nauki tłumaczy, że jego propozycje mają na celu choćby lepsze kształcenie studentów i zwiększenie ich szans na rynku pracy.

Jeszcze nie wszystkie radomskie uczelnie zapoznały się w całości z proponowanymi zmianami. Nie wszystkie też będą wypowiadać się w tej sprawie. Już wiadomo, że wspólne stanowisko odnośnie propozycji ministerstwa przedstawi Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, której członkiem jest także Uniwersytet Technologiczno - Humanistyczny w Radomiu.

NAGRODY DLA "PIERWSZOROCZNYCH"
I UCZELNIE NA CENZUROWANYM

Jedną z propozycji resortu nauki jest przyznawanie nagród już studentom pierwszego roku. Młodsi żacy mogliby je otrzymywać na przykład na podstawie wyników z matury.

Wśród innych propozycji ministerstwa nauki znalazła się lista ostrzeżeń. Znajdzie się na niej wykaz kierunków, co do których zastrzeżenia miała Polska Komisja Akredytacyjna. "Czarna" lista będzie aktualizowana raz w roku, w maju i będzie adresowana przede wszystkich do aktualnych maturzystów, którzy podejmują decyzję o wyborze uczelni. Trafić mogą na nią również uczelnie łamiące przepisy i prawa studentów. Lista, według resortu, może mieć realny wpływ na losy uczelni "na cenzurowanym", zwłaszcza w obliczu niżu demograficznego.

Uczelnie, według propozycji, mają zostać podzielone na badawcze i zawodowe, gdzie na kierunkach praktycznych będą obowiązkowe trzymiesięczne praktyki.

STUDIA DLA "DOROSŁYCH"

Ministerstwo nauki chce poprawić sytuację dojrzałych studentów i umożliwić osobom dorosłym, powyżej 25 roku, lepszy dostęp do studiowania. Resort zakłada, że te osoby mogłyby na wstępie zaliczyć część przedmiotów jednak nie więcej niż połowę programu studiów bez chodzenia na zajęcia, bazując na swojej wiedzy lub umiejętnościach zdobytych poza uczelnią. Resztę przedmiotów dojrzały student zaliczyłby w ramach indywidualnego toku studiów. Uzyskałby w ten sposób identyczny dyplom, jak przy normalnym trybie studiów. Studia takie byłyby odpłatne i prowadzone tylko na uczelniach z uprawnieniami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie