Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na uroczystości 73. rocznicy zamordowania Drągala, Lwa i Powstańczyka w Kolonii Wawrzyszów zaprasza Bractwo Kurkowe w Radomiu

Barbara Koś
Historię podziemia niepodległościowego w regionie radomskim w latach 1945-1950, zebrał i wydał IPN w książce, Krzysztofa Busse i Arkadiusza Kutkowskiego - „Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945-1950”. Tu można przeczytać o "Drągalu".
Historię podziemia niepodległościowego w regionie radomskim w latach 1945-1950, zebrał i wydał IPN w książce, Krzysztofa Busse i Arkadiusza Kutkowskiego - „Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945-1950”. Tu można przeczytać o "Drągalu". IPN, okładka książki
Bractwo Kurkowe św. Sebastiana w Radomiu, Wójt Gminy Wolanów Ewa Markowska - Bzducha i Marek Szary zapraszają w piątek, 25 sierpnia, o godzinie 17. na mszę św. w 73. rocznicę śmierci Aleksandra Młyńskiego „Drągal” (1925-1950) i członków ostatniej zbrojnej grupy Żołnierzy Wyklętych Ziemi Radomskiej. Uroczystości odbędą się w Mniszku koło Wolanowa.

Na uroczystości 73. rocznicy zamordowania Drągala, Lwa i Powstańczyka w Kolonii Wawrzyszów zaprasza Bractwo Kurkowe

- Kolejny już rok, chcemy wraz z mieszkańcami ziemi radomskiej, przywołać i uczcić naszą pamięcią Żołnierzy Niezłomnych ziemi radomskiej, których ofiara krwi i życia, jest fundamentem naszej niepodległości i wolności - mówi Sławomir Adamiec, hetman Bractwa Kurkowego - Chcemy, każdego dnia pamiętać i przywoływać słowa wielkiego poety Zbigniewa Herberta, a w czasie tej uroczystości w sposób szczególny, który napisał: „jak trudno ustalić imiona wszystkich tych którzy zginęli w walce z władzą nieludzką [...] a przecież w tych sprawach konieczna jest akuratność nie wolno się pomylić nawet o jednego [...] jesteśmy mimo wszystko stróżami naszych braci [...] musimy zatem wiedzieć policzyć dokładnie zawołać po imieniu („Pan Cogito o potrzebie ścisłości”).

Mszę św. odprawi ksiądz Radosław Furmański. Miejsce: Mniszek gm. Wolanów. Po mszy nastąpi apel poległych i złożenie kwiatów przy symbolicznym grobie (w lesie w Kolonii Wawrzyszów) Aleksandra Młyńskiego "Drągala" i ostatnich Żołnierzy Wyklętych Ziemi Radomskiej: Zbigniewa Einberga "Powstańczyka" i Zygmunta Chmielewskiego - „Lew”.

„Drągal” należał do najsłynniejszych żołnierzy niezłomnych i antykomunistycznej partyzantki na Ziemi Radomskiej. Podczas okupacji niemieckiej służył w Armii Krajowej, a po wojnie w Narodowym Związku Zbrojnym oraz Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość. Jego partyzancka epopeja zakończyła się skrytobójczym mordem 25 sierpnia 1950 r., kiedy to został zastrzelony wraz z dwoma swoimi podkomendnymi w Kolonii Wawrzyszów. „Drągal” i jego żołnierze zginęli od kul członków grupy pozorowanej UB, udającej patrol partyzancki, a do mordu walnie przyczynił się zdrajca i agent UB o kryptonimie „15”, jeden z najstarszych stażem partyzantów „Drągala”, Marian Bukała „Zbych”.

Dziś o symboliczne miejsce, na którym stoi krzyż pamięci tej zbrodni, dbają zarówno okoliczni mieszkańcy, jak i leśnicy Lasów Państwowych oraz ich przedstawiciel, Marek Szary.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie