MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nabożeństwo Wielkiego Czwartku w katedrze w Radomiu. Rozpoczyna się Triduum Paschalne

jp
Nabożeństwo Wielkiego Czwartku w katedrze w Radomiu.
Nabożeństwo Wielkiego Czwartku w katedrze w Radomiu. Tadeusz Klocek
Prawie 300 księży z całej diecezji odnowiło w radomskiej katedrze swoje śluby kapłańskie. W nabożeństwie wielkoczwartkowym, któremu przewodniczył biskup Henryk Tomasik poświęcone zostało krzyżmo oraz oleje chorych.

- Dziś narodziło się nasze kapłaństwo. Dziękujemy za kapłaństwo Jana Pawła II, męczenników świętych, za kapłaństwo męczenników radomskich i Sługi Bożego Piotra, dziękujemy za kapłaństwo każdego ze zgromadzonych tutaj braci - powiedział podczas homilii biskup Henryk Tomasik, prosząc o dar wierności powołania dla każdego z księży.

Przypomniał, że prawdziwe wypełnianie powołania kapłańskiego nie wymaga nakazów, zakazów.

- Powołanie nie może być narzędziem do osiągania osobistych korzyści. Kapłan, który miłuje bliźniego nie będzie adresatem złego słowa, agresji, arogancji złośliwości - mówił Henryk Tomasik.

Zapowiedział, że w tym roku będzie kręcony w Radomiu, również w Seminarium Duchownym, film o księdzu Romanie Kotłarzu.

- Jeden z aktorów dostał scenariusz. Po jego przeczytaniu zakomunikował reżyserowi, że stał się osobą wierzącą, ochrzcił dziecko, zamierzał przystąpić do bierzmowania. Świadectwo księdza Romana mówi, że kapłaństwo może trwać 40 i więcej lat po śmierci powiedział biskup Tomasik.

Triduum Paschalne to najważniejszy czas w kościele katolickim. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek, kiedy to wieczorem odprawiana jest msza Wieczerzy Pańskiej, sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy.

Na zakończenie czwartkowej uroczystości Przenajświętszy Sakrament jest przenoszony do Ciemnicy. Jest to specjalnie przygotowane miejsce, zazwyczaj w bocznym ołtarzu. Tam wierni czuwają do późnych godzin wieczornych, wspominając samotną modlitwę Jezusa w Ogrójcu. Tabernakulum na ten czas jest otwarte, a ołtarz pusty, bez kwiatów, białego obrusa. Rozpoczynają się przygotowania do męki i śmierci Chrystusa.

W Wielki Piątek nie sprawuje się Eucharystii. W kościołach trwa adoracja Pana Jezusa w ciemnicy, odbywają się nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Późnym popołudniem rozpoczyna się liturgia Męki Pańskiej. Składa się z liturgii słowa, adoracji krzyża i komunii. Na koniec Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do tego miejsca, gdzie jest symboliczny Grób Pański. Monstrancja jest przykryta białym welonem symbolizującym całun, w który było zawinięte ciało Jezusa. Rozpoczyna się adoracja, która w niektórych parafiach trwa przez całą noc. Wierni modlą się przy grobie, podchodząc całują też krzyż.

W Wielką Sobotę święci się pokarmy, a wieczorem rozpoczyna się liturgia Wigilii Paschalnej, która należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Podczas niej święcone są woda i ogień. W niektórych parafiach na zakończenie odbywa się jeszcze procesja rezurekcyjna. Niedziela Wielkanocna to już czas radosnego świętowania Zmartwychwstania Jezusa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie