Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda imienia Gieysztora dla Krystyny i Andrzeja Wajdów za także "Elektrownię" w Radomiu

Barbara Koś
Laureaci: Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz - Wajda.
Laureaci: Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz - Wajda. Fundacja Kronenberga
Andrzej Wajda i jego żony, Krystyna Zachwatowicz - Wajda zostali tegorocznymi laureatami XVII Nagrody imienia profesora Aleksandra Gieysztora. Ma tutaj znaczenie, między innymi, inicjatywa utworzenia w Radomiu "Elektrowni".

Laureatów doceniono nie tylko za wybitne dokonania w dziedzinie filmu i teatru, ale również za szczególne zasługi na rzecz rozwoju polskich muzeów.

Uroczysta Gala, podczas której wręczono Nagrodę imienia profesora Aleksandra Gieysztora, odbyła się w środę, 17 lutego, na Zamku Królewskim w Warszawie.

Kapituła Nagrody w uzasadnieniu tegorocznej decyzji zwróciła szczególną uwagę na mniej znane dokonania laureatów. Krystyna i Andrzej Wajda zostali nagrodzeni za wybitne dokonania w sferze filmu i teatru, promujące polską kulturę, a także za upowszechnianie wiedzy o potrzebie ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce i wpływ na jego utrwalanie i popularyzację.

- Na szczególne uznanie zasługuje zaangażowanie państwa Andrzeja i Krystyny Wajdów w działalność muzealną oraz wyjątkowa wartość działań na rzecz dialogu międzykulturowego – powiedział Krzysztof Kaczmar, Prezes Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.- Małżeństwo państwa Wajdów: Krystyna Zachwatowicz, profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, aktorka, wybitna scenografka oraz Andrzej Wajda, reżyser, twórca wielu wybitnych i znanych na całym świecie dzieł, z Oscarem na koncie, to marka, której nie trzeba nikomu przedstawiać.

Tym, co zyskało w oczach jury Nagrody Gieysztora szczególne znaczenie, była ich mniej znana działalność w obszarze muzealnictwa i popularyzacji sztuki.

Zamiłowanie małżeństwa do sztuk plastycznych zaowocowało oryginalnymi inicjatywami kulturalnymi, takimi jak krakowskie Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” czy Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu. Krystyna Zachwatowicz-Wajda i Andrzej Wajda są również od wielu lat zaangażowani w projekt utworzenia w Krakowie Muzeum PRL.

Artystyczne wykształcenie i malarska pasja reżysera zostawiły ślad w mieście jego dzieciństwa, Radomiu, gdzie znajduje się wyjątkowa kolekcja sztuki przekazana przez małżeństwo Wajdów. Istniejącemu w Radomiu Muzeum Sztuki Współczesnej, oddziałowi Muzeum Okręgowego im. Jacka Malczewskiego małżeństwo podarowało jedną z największych swoich kolekcji sztuki, w skład której wchodziły m.in. dzieła Józefa Czapskiego, Ryszard Horowitza i Tadeusza Kantora.

W 2004 roku Andrzej Wajda przedstawił ideę powołania nowej instytucji łączącej funkcje muzealne i edukacyjne, której warunki lokalowe pozwalałyby na zaprezentowanie wszystkich będących w posiadaniu muzeum dzieł.
Na jego nową siedzibę wybrano zabytkowy budynek dawnej elektrowni miejskiej. Od czerwca 2014 r. działa tam Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Kolekcja liczy blisko 5 tys. prac i jest jednym z najciekawszych zbiorów sztuki współczesnej w kraju.

Nagroda imienia profesora Aleksandra Gieysztora przyznawana jest przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy od 1999 roku za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego w takich dziedzinach jak: działalność muzealna, konserwatorska, archiwalna i biblioteczna; utrwalanie i ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą; przedsięwzięcia samorządowe służące ochronie dziedzictwa kulturowego; indywidualne i zbiorowe inicjatywy mające na celu gromadzenie oraz ochronę śladów i pamiątek dziedzictwa kulturowego; upowszechnianie wiedzy o potrzebie i metodach ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce.

Wśród dotychczasowych Laureatów znaleźli się m. in.: prof. Franciszek Ziejka – przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, Anda Rottenberg - ceniona historyk sztuki, krytyk, kuratorka wystaw, prof. Norman Davies – wybitny brytyjski historyk i wnikliwy badacz dziejów Polski, Jan K. Ostrowski - dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. Nagrodą im. prof. Aleksandra Gieysztora nagrodzono także takie instytucje jak m.in. Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami, czy Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie