Nagroda Literacka Miasta Radomia 2017 - znamy nominowane książki

Barbara Koś
O nominowanych do Nagrody książkach mówiły Anna Skubisz - Szymanowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej i Anna Spólna, członkini jury. MBP
Jury Nagrody Literackiej Miasta Radomia 2017 wybrało książki nominowane do Nagrody. W czwartek ogłoszono je w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

W kategorii "Książka literacka" to: Grzegorz Bartos - "Nigdzie teraz, teraz tutaj", Krzysztof Ćwikliński- "Musisz mnie wysłuchać" i Monika Sznajderman- "Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna".

W kategorii "Książka naukowa/popularnonaukowa"- to: Piotr Kacprzak "Leopold Pac-Pomarnacki – ptasznik i nemrod z Kresów i Radomia", Łukasz Krzyżanowski - "Dom, którego nie było. Powroty ocalałych do powojennego miasta" i Arkadiusz Kutkowski "-…jak my ich nienawidzimy. Represje sądowe po radomskim czerwcu 1976".

W nowej kategorii "Nagroda Osobna" to: Justyna Górska-Streicher - "Od obrzędu do widowiska ludowego, zwyczaje regionu radomskiego", Iwona Kaczmarska - "Szlak architektoniczny Stefana Szyllera. Prace na ziemi radomskiej" i Mieczysław Szewczuk - "Żyć sztuką. Kolekcja sztuki współczesnej Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Malarstwo, rysunek, rzeźba, grafika, fotografia, obiekty"

Jak przypomniały Anna Skubisz - Szymanowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej i Anna Spólna, członkini jury podczas czwartkowej konferencji w Miejskiej Bibliotece Publicznej, w tym roku do Nagrody w obu kategoriach zgłoszonych zostało 45 książek: książka literacka - 24 pozycje oraz książka popularnonaukowa – 21 tytułów. W obecnej edycji, oprócz nagrody w kategoriach książka literacka i książka naukowa/popularnonaukowa, wyłoniono też najwartościowsze książki w kategorii Nagroda Osobna.

Nagrodę w tej kategorii finansuje sponsor Czesław Kruk. Wprowadzenie do Nagrody Literackiej Miasta Radomia nowej kategorii (dla książek, które trudno zakwalifikować do każdej z dwóch pierwszych kategorii) uzgodniono, za pośrednictwem dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Radomiu Sebastiana Równego, z Prezydentem Miasta Radomia.

W skład jury powołanego przez Prezydenta Miasta Radomia Radosława Witkowskiego weszli: dr hab. Arkadiusz Bagłajewski – przewodniczący jury, dr Adam Duszyk, Zbigniew Kruszyński, Sebastian Równy, dr Anna Spólna i Tomasz Tyczyński.

Nazwiska laureatów poznamy we wtorek, 5 grudnia, o godzinie 17 w sali koncertowej Urzędu Miasta. Każdy z laureatów otrzyma po 10 tys. złotych.

Program uroczystej gali: ogłoszenie nazwisk laureatów – przewodniczący jury dr. hab. Arkadiusz Bagłajewski, wręczenie nagrody przez prezydenta miasta Radomia, Radosława Witkowskiego a na zakończenie koncert "Boogie Street " w wykonaniu Renaty Przemyk.

Spektakl- koncert "Boogie Street" powstał w roku 2016 na deskach Teatru Starego w Lublinie. Renata Przemyk podjęła się wykonania dzieł Leonarda Cohena w przekładzie Daniela Wyszogrodzkiego i aranżacji pianisty Krzysztofa Herdzina. Owocem tego wydarzenia była płyta pod tym samym tytułem.

Podczas koncertu artystka zaśpiewa wszystkie piosenki z płyty, a dopełnieniem będą dodatkowe piosenki z repertuaru Cohena, takie jak "Suzanne" czy "Hallelujah" oraz piosenka z najnowszej płyty "Leaving the Table."

Bezpłatne wejściówki na koncert będzie można odbierać od 1 grudnia w sekretariacie biblioteki (przy ul. Piłsudskiego 12) oraz podczas pierwszego dnia VI Radomskich Targów Wydawnictw Regionalnych w dniu 5 grudnia.

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Program VI Radomskich Targów Wydawnictw Regionalnych 5 i 6 grudnia w foyer sali koncertowej Urzędu Miasta przy ulicy Żeromskiego 53.

5 grudnia 2017r. (wtorek)

11.30 – Uroczyste otwarcie targów
12.00 – Teofil Rewoliński (1821-1899) – lekarz, społecznik, kolekcjoner, patron radomskich numizmatyków – wykład Przemysława Zięby, prezesa Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego
14.00 – Literatura kobieca, kobiety w literaturze – spotkanie z radomskimi pisarkami: Grażyną Jeromin-Gałuszką, Izabelą Krasińską, Anną Litwinek, Ewą Podsiadły-Natorską, Teresą Opoką poprowadzi Anna Drela

6 grudnia 2017 r. (środa)

11.30 – spotkanie z laureatami Nagrody Literackiej Miasta Radomia 2017 poprowadzi przewodniczący jury prof. Arkadiusz Bagłajewski.

Będzie można kupić nagrodzone książki, porozmawiać z autorami oraz uzyskać dedykację.
13.00 – Powroty. Radom – spotkanie z autorami antologii opowiadań pisarzy radomskich: Grzegorzem Bartosem, Grażyną Jeromin-Gałuszką, Marcinem Kępą, Zbigniewem Kruszyńskim, Anną Litwinek, Wojciechem Pestką, Ewą Podsiadły-Natorską, Sebastianem Równym poprowadzi Ewa Kołodziejczyk

Imprezy towarzyszące VI Radomskim Targom Wydawnictw Regionalnych

5 - 7 grudnia (wtorek, środa) 2017 godz. 11.00 – 17.00

Pokazy czerpania papieru
Produkcja papieru ręcznie czerpanego to dziś rzadkie i wyjątkowe zajęcie. Przez dwa dni trwania targów Firma Art-Papier każdemu zainteresowanemu zdradzi tajniki własnoręcznego wytwarzania papieru. Będzie możliwość zaznajomienia się z procesem produkcji, spróbowania własnych sił w tym zakresie, a nawet poćwiczenia sztuki kaligrafii za pomocą gęsiego pióra.

Bicie okolicznościowych żetonów
Z pomocą członków Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego każdy uczestnik targów będzie mógł własnoręcznie wybić okolicznościowy unikatowy żeton, upamiętniający wręczenie Nagrody Literackiej Miasta Radomia 2017.

KSIĄŻKA Z AUTOGRAFEM:
5 grudnia 2017 r. (wtorek)

Czajka Elżbieta – godz. 11.00-15.00 (stoisko Gminnej Biblioteki Publicznej w Jastrzębi)
Czarnecki Jan – godz. 12.00-13.00 (stoisko Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłży)
Gierała Zenon – cały czas trwania targów (stoisko Wydawnictwa Jedność)
Jeromin-Gałuszka Grażyna – godz. 15.00-16.00 (stoisko Księgarni im. W. Gombrowicza w Radomiu)
Kępa Marcin – godz. 12.00-13.00 (stoisko Radomskiego Towarzystwa Naukowego)
Krasińska Izabela – cały czas trwania targów (stoisko Gminnej Biblioteki Publicznej w Zakrzewie)
Krupa Wojciech – cały dzień (stoisko Wydawnictwa Lucky)
Litwinek Anna – cały czas trwania targów (stoisko Wydawnictwa Marruda)
Michał Sobol – godz. 13.00-14.00 (stoisko Wydawnictwa Nisza)
Podsiadły-Natorska Ewa – godz. 13.00-14.00 (stoisko Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu)
Zaręba Robert – cały czas trwania targów ( stoisko Wydawnictwa Kameleon)
Zawada Łukasz – godz. 14.00-15.00 (stoisko Wydawnictwa Nisza)

6 grudnia 2017 r. (środa)
Bartos Grzegorz – godz. 12.00-13.00 (stoisko autorskie)
Szewczuk Mieczysław – godz. 12.00-13.00 (stoisko Muzeum im. Jacka Malczewskiego)
Podlipniak Paweł – godz. 12.00-13.00 (stoisko autorskie)
Szary Adrian – godz. 13.30-14.30 (stoisko Wydawnictwa Lucky)
Równy Sebastian – godz. 14.00-14.30 (stoisko Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu)

Targi odbywają się w holu Sali Koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej (budynek Urzędu Miasta, ul. Żeromskiego 53)

Jeszcze inne wydarzenie odbędzie się we wtorek, 5 grudnia, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu, ulica Piłsudskiego 12. To spotkanie "Twórcze pisanie"

Godz. 9.00 – Twórcze pisanie dla początkujących- jak zacząć i gdzie szukać inspiracji?

Na warsztatach będzie można poćwiczyć językową kreatywność, zabawę słowami, sprawdzać ich pojemność i siłę. Uczestnicy pod okiem profesjonalistów popracują nad stylem i formą krótkich tekstów, które powstaną na zajęciach i w przyjaznej atmosferze skonsultują swoje pomysły z osobami, które pisaniem zajmują się na co dzień. Zastanowią się też nad tym, gdzie szukać inspiracji i motywacji do pisania.

13.00 – Twórcze pisanie – jak czytać i szukać w książkach inspiracji do pisania?

Uczestnicy wspólnie odpowiedzą na pytanie, czym jest „dobra literatura”, porozmawiają o różnych gatunkach literackich, klasyce, nowościach i modach literackich. Sprawdzą, czy łatwo zostać książkowym recenzentem, podyskutują o ulubionych pisarzach, literackich hochsztaplerach i bestsellerach. Poszukają najlepszych pierwszych zdań, zakończeń i tytułów. Sprawdzą też, czy warto oceniać książkę po okładce i zobaczą, jak działa literacki recykling…

Warsztaty prowadzą: Anna Błaszkiewicz która jest socjolożką, filolożką, dziennikarką i redaktorką, współautorką poradnikowej „Książki o pisaniu”. Od 10 lat prowadzi warsztaty twórczego pisania, jest też prezeską warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i Dokumentalistów „Koncentrat” i Aleksandra Rzążewska – psycholożka, dziennikarka i redaktorka, autorka m.in. reportaży, wywiadów, opowiadań dla dzieci, audycji radiowych. Od 10 lat prowadzi warsztaty pisarskie dla różnych grup wiekowych i indywidualne konsultacje dla piszących; jest współautorką „Książki o pisaniu”.

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy na warsztaty twórczego czytania i pisania dla początkujących prowadzi Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu. Można ich dokonywać drogą mailową na adres: promocja@mbpradom.pl (prosimy o podanie imienia i nazwiska, numeru telefonu) lub telefonicznie pod numerem tel.: 48 36 267 35 w.21. W warsztatach mogą wziąć udział czytelnicy zapisani do MBP w Radomiu i/lub jej filii. Zapisy do 1 grudnia.

Zobacz też: Jak wygląda praca nad książką od kulis? (Dzień Dobry TVN/x-news)

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3