Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze świąteczne choinki są u leśników. Gdzie taką kupić? [ceny]

Izabela Gajewska-Kopczyńska
Izabela Gajewska-Kopczyńska
Nadleśnictwo Kozienice będzie prowadziło sprzedaż choinek świerkowych ciętych . Na sprzedaż będzie około 300 drzewek.
Nadleśnictwo Kozienice będzie prowadziło sprzedaż choinek świerkowych ciętych . Na sprzedaż będzie około 300 drzewek. archiwum RDLP w Radomiu
Nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia bez choinki. To ona nadaje nastrój tym szczególnym dniom, powinna być ozdobą domu bądź mieszkania. Coraz chętniej sięgamy po żywe bożonarodzeniowe drzewka z legalnych plantacji i od leśników.

Jeszcze kilka lat temu w domach królowały sztuczne drzewka - wieloletnie, proste w przechowywaniu, nie wymagające specjalnych zabiegów - a po świętach lądowały w piwnicy albo na pawlaczu, by za rok powrócić do salonu.

Z legalnego źródła

Coraz większą popularnością cieszą się żywe drzewka, cięte bądź doniczkowe. Ważne, żeby pochodziły z legalnego źródła, czyli plantacji bądź od leśników.

- Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia leśnicy sprzedają choinki. W regionie radomskim świąteczne drzewko można kupić w kilku nadleśnictwach nadzorowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu. W okresie przedświątecznym leśnicy dla ochrony drzewostanów jodłowych prowadzą też akcję „Choinka” - mówi Edyta Nowicka, kierownik Zespołu do spraw Promocji i Mediów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Zakupy u leśników

Ceny drzewek u leśników są zróżnicowane w zależności od gatunku drzewka oraz jego wysokości.

Nadleśnictwo Kozienice będzie prowadziło sprzedaż choinek świerkowych ciętych w okresie przedświątecznym w siedzibie biura Nadleśnictwa Kozienice w Pionkach. Sprzedaż odbędzie się w dniach 17-19 grudnia w godzinach od 8 do 14. Nadleśnictwo planuje sprzedać około 300 sztuk choinek.

Nadleśnictwo Radom będzie sprzedawało od 16 grudnia cięte choinki świerkowe na szkółce leśnej w Orońsku, pochodzące z plantacji w niewielkiej ilości - około 50 sztuk. Nadleśnictwo Przysucha sprzedaje choinki jodłowe i świerkowe w ograniczonej ilości według zgłoszeń od połowy grudnia.

Ceny choinek to około 24 złote za drzewka wysokości 1-1,5 metra, oraz 30-40 złotych za 1,6-2 metry.

Nadleśnictwo Dobieszyn, Grójec, Marcule i Zwoleń nie prowadzą sprzedaży choinek.

Skąd leśnicy mają świąteczne drzewka? - Jodły i świerki z przeznaczeniem na drzewka świąteczne pozyskiwane są przy okazji zaplanowanych na przedświąteczny okres prac pielęgnacyjnych prowadzonych w drzewostanach, a także ze specjalnie zakładanych plantacji choinkowych. Zlokalizowane one są na gruntach rolnych będących w zasobach nadleśnictw, przy szkółkach leśnych, a także pod liniami wysokiego napięcia, gdzie po wycięciu plantacji sadzone są następne drzewka. Plantacja taka przez kilka-kilkanaście lat stanowi element ekosystemu, biorący udział w obiegu dwutlenku węgla i tlenu, magazynując CO2 - mówi Edyta Nowicka.

Ważna asygnata

Sprzedaż choinek prowadzona jest w formie gotówkowej. Leśniczy - w przypadku sprzedaży w kancelariach leśnictw lub pracownik biura - w przypadku sprzedaży w biurze nadleśnictwa po przyjęciu gotówki wydaje dokument uprawniający do przewozu choinki - asygnatę. Asygnata jest ważna tylko wraz z dowodem zakupu choinki (paragon fiskalny bądź faktura), a dowodem sprzedaży jest oryginał paragonu fiskalnego wręczany nabywcy lub na życzenie kupującego - faktura. Szczegółowe informacje o sprzedaży choinek można uzyskać bezpośrednio w nadleśnictwach i leśnictwach.

Akcja „Choinka”

Jeśli jednak nie zdecydujemy się kupić choinki od leśnika to pamiętajmy, aby przy zakupie choinki zapytać, czy pochodzi ona z legalnego źródła i poprośmy o dokument legalności celem upewnienia się, że nie przyczyniamy się do nielegalnego handlu i dewastacji lasu. Okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia wiąże się ze wzmożoną penetracją obszarów leśnych, której celem jest nielegalne pozyskiwanie drzew i krzewów iglastych, a także niektórych roślin chronionych. Aby zapobiec szkodnictwu leśnicy prowadzą akcję „Choinka”. Bierze w niej udział straż leśna i inni pracownicy nadleśnictw - służba leśna, to jest podleśniczowie i leśniczowie oraz straż miejska i policja w zależności od miejscowych uwarunkowań. Prowadzone są patrole prewencyjne w lasach, kontrola na bazarach i targowiskach pod względem legalności choinek oraz inne działania prewencyjne.

Najpiękniejsze świąteczne choinki są u leśników. Gdzie taką kupić? [ceny]
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie