Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie Fredry w Radomiu

/bk/
Chcesz przypomnieć sobie lub przeczytać głośno utwory Aleksandra Fredry? Przyjdź w sobotę, 8 września, o godzinie 11 pod pomnik Jana Kochanowskiego w parku Kościuszki. Tu Łaźnia zaprasza wszystkich na Narodowe Czytanie Fredry.

- Rok temu spotkaliśmy się w Radomiu, przy pomniku Jana Kochanowskiego podczas Narodowego Czytania, by wspólnie przypomnieć sobie piękne strofy mickiewiczowskiego "Pana Tadeusza - przypomina Beata Drozdowska, dyrektor Łaźni. - W całym kraju przyłączyło się do akcji wiele miast, miasteczek i małych miejscowości. Czytano w bibliotekach, na miejskich placach, rynkach, w domach pomocy społecznej...

- Kontynuując Narodowe Czytanie, w tym roku zapraszamy do lektury dzieł Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, autora pamiętników, od którego narodzin mija właśnie dwieście dwadzieścia lat - zaprasza Beata Drozdowska.

Aleksander Fredro obecny jest w świadomości Polaków od pokoleń. Jego utwory poznajemy już jako dzieci - któż z nas nie zna bajki Paweł i Gaweł - potem omawiamy je w szkole, wracamy do nich już jako ludzie dorośli. Mówimy Fredrą, znamy jego bohaterów. To wyróżnia nas jako obywateli tego samego narodu.

Od lat Fredro jest wystawiany na scenie, ekranizowany. Ale przecież można go również czytać z rodziną, znajomymi, wspólnie albo w pojedynkę, z podziałem na role lub bez, w parku, w ogrodzie, w domu.

- Narodowe Czytanie przypomina o tym, że formują nas te same lektury - zaznacza Beata Drozdowska. -

Tak więc wspólne czytanie wybitnych autorów piszących fantastycznie o Polakach i Polsce wzmacnia nasze poczucie jedności. Niech zatem będzie ono radosnym spotkaniem z komediami Fredry, z jego piękną polszczyzną i ponadczasowym dowcipem.

Czytanie rozpocznie się godzinie 11 a przewidywany czas trwania do godz. 13.30.

Narodowe Czytanie" to zainicjowana w 2012 roku przez Bronisława Komorowskiego - Prezydenta RP, ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane "narodowym", aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie