Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Natężenie ruchu na drogach regionu radomskiego. GDDKiA publikuje wyniki badań (MAPA)

JP
W przypadku trasy S7 natężenie ruchu mocno rośnie w miarę zbliżania się od Grójca do Warszawy.
W przypadku trasy S7 natężenie ruchu mocno rośnie w miarę zbliżania się od Grójca do Warszawy. archiwum
Ruch na drogach krajowych wzrósł o 14 procent w okresie od 2010 do 2015 roku - tak wynika z Generalnego Pomiaru Ruchu, przeprowadzonego w 2015 roku przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. W Polsce w najbardziej obciążonych odcinkach dróg dziennie przejeżdża 100 tysięcy samochodów. W naszym regionie na najbardziej obciążonym odcinku „siódemki” doliczono się prawie 31 tysięcy.

W regionie radomskim największe natężenie ruchu zanotowano na trasie numer 7 na odcinku z Grójca do Falęcic, gdzie w ciągu doby przejeżdżało średnio 30.845 pojazdów silnikowych, w tym 113 motocykli, 21.356 samochodów osobowych, mikrobusów, 4310 samochodów dostawczych, 4019 samochodów ciężarowych z przyczepami, 837 bez przyczep, 210 autobusów i... ani jednego ciągnika rolniczego (gdyż ich poruszanie się po trasach szybkiego ruchu jest zabronione).

MAPA do pobrania (4,6 MB)

Tylko nieco mniejszy ruch panował na obwodnicy Grójca - 30.075 pojazdów na dobę. Im bliżej Warszawy, tym gorzej. Od Tarczyna do Grójca było 30.995 tysięcy pojazdów na dobę, a na odcinku z Tarczyna do Magdalenki 40.883. Najbardziej obciążone odcinki dróg krajowych w Polsce (ruch powyżej 100 tysięcy pojazdów na dobę) to trasa S8 w Warszawie, droga ekspresowa S86 na odcinku Sosnowiec-Katowice oraz autostrada A4 na odcinku przejścia przez Katowice.

Po co są takie badania?

Dane na temat natężenia ruchu pojazdów są wykorzystywane przy podejmowaniu decyzji związanych z klasyfikacją dróg, ustalaniem ciągów dróg oraz ich priorytetów w sieci drogowej, na poziomie krajowym i międzynarodowym. Przez lata tłumaczono, że póki co budowa trasy szybkiego ruchu S12 na odcinku z Piotrkowa Trybunalskiego do Lublina i wschodniej granicy Polski przez Radom jest nieuzasadniona z powodu zbyt niskiego natężenia ruchu. Z ostatnich obliczeń Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wynika, że obecnie trasa numer 12 wcale nie jest taką pustą drogą. O ile ilość pojazdów na odcinku od Piotrkowa Trybunalskiego do Radomia jest umiarkowana, to znacznie rośnie na odcinku do Puław i jest w kilku miejscach większa niż na niektórych trasach szybkiego ruchu w Polsce.

Z badań, jakie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przeprowadziła w 2015 roku, wynika średni ruch dobowy na drogach krajowych w Polsce wyniósł 11 tysięcy 178 pojazdów. W stosunku do roku 2010 ruch wzrósł o 14 procent.

Pomiar ruchu

GDDiK przeprowadziła ogólnopolski pomiar ruchu na całej sieci dróg krajowych. Przez cały ubiegły rok, w wybrane dni pomiarowe, w ponad 1900 punktach pomiarowych na drogach krajowych można było zauważyć tabliczki z napisem „Pomiar ruchu” oraz stojących przy nich obserwatorów lub sprzęt do wideorejestracji. Właśnie tam było wykonywane zliczanie jadących pojazdów.

Budujemy, ale za mało

Szeroki program budowy dróg szybkiego ruchu przyniósł pierwsze efekty w postaci zmniejszenia się o ponad 400 kilometrów długości dróg jednojezdniowych obciążonych ruchem powyżej 15 tysięcy na dobę. Z badań wynika też, że już 40 procent tak zwanej pracy przewozowej na całej sieci dróg krajowych jest obecnie przenoszone głównie przez autostrady i drogi ekspresowe.

Korki na „siódemce”

Badania pokazały też jak zróżnicowane jest obciążenie na tych samych trasach. Zestawienie natężenia ruchu z prowadzonymi inwestycjami pokazuje, że nie zawsze buduje się w pierwszej kolejności tam, gdzie zatłoczenie tras jest największe. W przypadku trasy numer 7 natężenie ruchu mocno rośnie w miarę zbliżania się od Grójca do Warszawy. W samej stolicy są miejsca, gdzie przez dobę przejeżdża więcej niż 100 tysięcy pojazdów, w Tarczynie jest to średnio 40 tysięcy pojazdów, a na obwodnicy Grójca i w stronę Falęcic trochę ponad 30 tysięcy. Od Białobrzegów do Starego Gozdu jest to 26,5 tysiąca pojazdów. Ruch rośnie w miarę zbliżania się w stronę Radomia (Jedlińsk - Radom - 29777 pojazdów). Z kolei na odcinku z Szydłowca do Baraku doliczono się 16077 pojazdów.

Zatłoczony Zwoleń

W regionie mamy też odcinki tras, gdzie natężenie ruchu jest nie mniejsze niż na niektórych trasach szybkiego ruchu. Na trasie numer 12 w Zwoleniu doliczono się 15599 pojazdów (76 motocykli, 10669 samochodów osobowych, 1357 dostawczych, 2731 samochodów ciężarowych bez przyczep, 652 z przyczepami, 107 autobusów i 7 ciągników rolniczych). Dla porównania na trasie 12 w Przysusze policzono 6994 wszystkich pojazdów.

Za cztery lata ma być lepiej

Jeśli wszystkie plany drogowców zostaną zrealizowane do 2020 roku będziemy mogli dojechać trasami szybkiego ruchu z jednej strony do Gdańska, a drugiej do Rabki. Obecnie trwa budowa trasy numer 7 od węzła Radom do granicy z województwem świętokrzyskim. Ruszyła też budowa zachodniej obwodnicy Radomia. Rozpisano przetarg na budowę trasy numer 7 nowym śladem z Grójca do południowej obwodnicy Warszawy na wysokości ulicy Puławskiej w Warszawie.

Ruszyły też przygotowania do budowy drogi ekspresowej S12, która docelowo ma zaczynać się w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie będzie przecinała się między innymi z autostradą A1 oraz S8. Następnie przebiegnie przez Radom, dalej do Puław i wraz z trasą S17 do Lublina.

Zobacz też: śmiertelny wypadek na trasie S7 koło Grójca / echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie