Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciel na medal w powiecie przysuskim. Katarzyna Gołyska zwyciężyła w kategorii nauczyciel klas 0 - III szkół podstawowych

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Katarzyna Gołyska - nauczycielka i wychowawczyni klasy II A w Publicznej Szkole Podstawowej numer 2 w Przysusze.
Katarzyna Gołyska - nauczycielka i wychowawczyni klasy II A w Publicznej Szkole Podstawowej numer 2 w Przysusze. Archiwum
W powiecie przysuskim, w kategorii nauczyciel w klasach 0 - III szkół podstawowych zwyciężyła Katarzyna Gołyska w plebiscycie Nauczyciel na medal.

Nauczyciel na medal w Przysusze, zwyciężyła Katarzyna Gołyska

Katarzyna Gołyska jest nauczycielką w Publicznej Szkole Podstawowej numer 2 przy ulicy Skowyry w Przysusze. W Przysusze mieszka od urodzenia. Zanim trafiła do tej szkoły studiowała w Kielcach (obecnie jest to Uniwersytet imienia Jana Kochanowskiego).

- W szkole pracuję już 19 lat, jest to moje pierwsza szkoła, w której podjęłam prace jako nauczycielka. Bardzo lubię moją pracę i uczniów - opowiada.

Ważne wychowanie

Obecnie nauczycielka jest wychowawczynią klasy II A. W tej klasie jest 13 dziewczynek i 12 chłopców. Wszyscy chętnie się uczą, angażują się. Katarzyna Gołyska uczy także języka polskiego w starszych klasach - obecnie w IV klasie.

- Praca w przedszkolu i szkole wymaga od nauczyciela kreatywności i własnej inwencji w działaniu. Dzieci są uważnymi obserwatorami, uczą się chętniej, mając w roli nauczyciela osobę charyzmatyczną, ciekawą świata, chcącą pokazać im coś więcej niż kredę i tablicę - mówi nauczycielka.

Jak zaznacza, wprowadzając lektury nauczyciel powinien zadbać, by pracować aktywizującymi metodami.

- Samo czytanie fragmentów książek i omawianie ich, mało wniesie do światopoglądu dzieci. Pracując z baśniami nauczyciel mógłby zaproponować przygotowanie teatru, rozdzielić role, przygotować wspólnie z uczniami stroje i rekwizyty, przeprowadzać próby - mówi.

Internet pełen jest gotowych scenariuszy, jednak z pewnością większą kreatywność obudziłoby w dzieciach samo układanie scenariusza, ustalanie szczegółów zajęć w grupach.

- Nauczyciel powinien potrafić wyszukiwać projekty, w które mógłby zaangażować dzieci. Sama brałam udział kilka lat temu w projekcje organizowanym przez dział edukacyjny Łazienek Królewskich w Warszawie we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej im. Oskara Kolberga. Projekt zakładał kilka działań. W pierwszej kolejności dzieci odwiedziły muzeum w swojej miejscowości, gdzie zapoznane były ze szczegółami projektu: „Podróże pani Batowskiej”, pracownicy Łazienek przywieźli ze sobą nagrania przeróżnych odgłosów nagrane w Ogrodzie Łazienkowskim. Zadaniem dzieci, było je odgadnąć. Zabawnym szczegółem było to, że dzieci słysząc odgłos fontanny zgodnie pomyliły to z dźwiękami, jakie słychać przy biciu brawa. Wyobrażały sobie, że są to brawa dla jakiegoś artysty, który właśnie wystąpił w Koncercie Chopinowskim odbywającym się w Łazienkach - mówi Katarzyna Gołyska.

Opowieść z historią

Kolejnym działaniem była darmowa wycieczka dzieci do Łazienek.

- Tam przy pomocy pięciu zmysłów dzieci poznawały Łazienki. Podzieliliśmy się na grupy i szukaliśmy kojarzących się z letnią rezydencją króla smaków, dźwięków, zapachów, badaliśmy też dotykiem i wzrokiem. Dzieci wsłuchiwały się w odgłosy deszczu, tworzyły menu na obiad organizowany u króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Podsumowaniem projektu było zaproszenie rodziców do muzeum w Przysusze i opowieść z podróży - dodaje laureatka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie