Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauka z biznesem, czyli nowoczesne laboratoria i pracownie na Uniwersytecie w Radomiu (zdjęcia)

/mod/
W laboratorium Chemii Gospodarczej i Kosmetycznej  znalazły swoje miejsce specjalistyczne urządzenia wykorzystywane do wytwarzania mas kosmetycznych: laboratoryjny  i przemysłowy mieszalnik.
W laboratorium Chemii Gospodarczej i Kosmetycznej znalazły swoje miejsce specjalistyczne urządzenia wykorzystywane do wytwarzania mas kosmetycznych: laboratoryjny i przemysłowy mieszalnik. Tadeusz Klocek
14 milionów złotych - to wartość nowoczesnej hali technologicznej, która powstała na państwowej uczelni w Radomiu. W środę odbyło się jej uroczyste otwarcie.

[galeria_glowna]
Ta inwestycja umożliwi wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań do gospodarki. Wzmocni także bazę naukową i dydaktyczną radomskiego uniwersytetu.

Większość pieniędzy na ten cel pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.
W nowo wybudowanym obiekcie znalazły miejsce nowoczesne laboratoria z wysokiej klasy sprzętem. Prowadzone w nich będą badania w czterech grupach tematycznych: nowe materiały i technologie wytwarzania dla potrzeb przemysłu: kosmetycznego, produktów chemii gospodarczej i przemysłowej, nowoczesne technologie produkcji narzędzi skrawających i badania materiałowe, zastosowanie ogniw fotowoltaicznych oraz elektrowni wiatrowych małej mocy w zintegrowanych systemach zasilania pompowni wodociągowych i ściekowych oraz recykling odpadów przemysłu garbarskiego. Nad poszczególnymi pracowniami pieczę będą sprawować trzy z ośmiu wydziałów.

Inwestycja ta bez wątpienia pozwoli na wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni oraz badawczo - rozwojowego. Sprawi, że uniwersytet połączy swoje siły z biznesem. To zaś ma pozostać nie bez znaczenia dla rozwoju regionu.

Rektor uczelni podkreśla, że hala technologiczna jest próbą połączenia nauki i przemysłu.

- Każdy przedsiębiorca, który do nas przyjdzie, oprócz pokrycia kosztów materiałów, będzie mógł wykonać
dowolne badanie - wyjaśnia Marian Sułek, dziekan Wydziału Materiałoznawstwa, Technologii i Wzornictwa.

Profesorowie przyznają, że nie będzie z tego korzyści finansowych dla uczelni, ale na pewno przyniesie inne, zwłaszcza w sytuacji, gdy jest kryzys w przemyśle. Mowa o korzyściach choćby dla studentów, którzy znajda miejsca wydłużonych praktyk, a w konsekwencji może pracy.

Uczelnia już może pochwalić się współpracą z dużymi przedsiębiorstwami, producentami kosmetyków i chemii gospodarczej. Wystarczy wspomnieć o Dr Irenie Eris czy Global Cosmed. Uniwersytet wystosował pisma do kolejnych, z propozycją prowadzenia badań, dotyczących ich produktów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie