Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nazwy miescowości tylko z myślnikiem

Marek Ziółkowski
Napis "Skarżysko Kamienna” na tablicy stojącej przy ulicy Czarnieckiego w Radomiu to obecnie błąd. Między obydwoma członami tej nazwy musi być myślnik. Wystarczy go dokleić.
Napis "Skarżysko Kamienna” na tablicy stojącej przy ulicy Czarnieckiego w Radomiu to obecnie błąd. Między obydwoma członami tej nazwy musi być myślnik. Wystarczy go dokleić. M. Skorupa
Od początku roku pisownia wielu dwuczłonowych nazw miejscowości bez myślnika jest błędem. Urzędnicy i drogowcy nie spieszą się jednak z wprowadzaniem zmian.

W połowie ubiegłego roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało rozporządzenie, na mocy którego od początku 2008 roku dwuczłonowe nazwy miejscowości powinny być pisane z myślnikiem (wyjątki od tej reguły podajemy w ramce). Zrobiono to po konsultacjach z Radą Języka Polskiego.

Jedni urzędnicy pisali takie nazwy z kreską, a inni bez niej. Programy komputerowe miały potem problemy z odnalezieniem właściwych nazw, więc samorządowcy poprosili o jasną wykładnię pisowni. Odpowiedź dostali, ale wiązało się to - niejako na ich własną prośbę - z kosztownymi zmianami dokumentów.

PISZĄ BEZ KRESKI

W regionie radomskim największy problem mają samorządowcy z gminy Jedlnia-Letnisko. Brak kreski jest teraz błędem. Wójt Dariusz Rzeczkowski był wczoraj niedostępny, więc nie udało nam się dowiedzieć, kiedy gmina zamierza dostosować się do wytycznych ministerstwa. Teraz nawet na oficjalnej stronie internetowej gminy wciąż figuruje nazwa "Jedlnia Letnisko".
Inny problem jest w gminie Kowala. W jednych dokumentach stolicą gminy jest Kowala, a w innych Kowala-Stępocina.

Ważne

Ważne

Rada Języka Polskiego ustaliła, że myślnik musi być w nazwach złożonych z dwóch lub więcej członów, które wspólnie identyfikują miejscowość lub jej część, na przykład Busko-Zdrój, Jedlnia-Letnisko, Kończyce-Kolonia, Warszawa-Praga-Południe i tym podobne. Nie dotyczy to natomiast dwuwyrazowych nazw miejscowości, na przykład Rajec Poduchowny i Maków Nowy. Bez myślnika napiszemy też takie nazwy jak Kolonia Kowala.

- Mieszkańcy w dowodach mają tylko Kowalę. Drugi człon nazwy jest stosowany w adresach pocztowych. Ktoś wprowadził go kiedyś, aby odróżnić tę miejscowość od Kowali-Duszociny w gminie Wolanów. Wydaje mi się, że teraz jest on niepotrzebny i powinna pozostać tylko Kowala. Zastanawiamy się, jak rozwiązać ten problem - mówi Sławomir Stanik, wójt gminy Kowala.

BŁĘDNE TABLICE

Ze zmianami nie spieszą się także drogowcy. W Radomiu i regionie jest wiele tablic, które obecnie zawierają takie błędy. Przy trasie krajowej numer 7 z zielonych tablic można na przykład dowiedzieć się o odległości do "Skarżyska-Kamiennej".
- Większe wymiany znaków prowadzimy zawsze wiosną. Do tej pory w ogóle nie zajmowaliśmy się tym tematem w całej Polsce, tym bardziej że nie mieliśmy jeszcze żadnych wytycznych - poinformował nas Józef Stefański, kierownik radomskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie