Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczne wakacje na wsi

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
Każdego lata wzrasta liczba wypadków, których ofiarami są dzieci i młodzież.

Dzieci mogą zajmować się:

Dzieci mogą zajmować się:

- utrzymaniem porządku wokół domu,
- dbałością o estetyczny wygląd całego obejścia,
- sadzeniem kwiatów i pielęgnowaniem ogródka,
opieką nad małymi zwierzętami, jak psy, koty, króliki itp.

Do największej ilości wypadków z udziałem nieletnich dochodzi na wsi, gdzie latem trwają prace polowe. Zdarzają się również przypadki tragicznych zdarzeń i okaleczeń dzieci wypoczywających na wsi.
Przed kilkoma dniami w gminie Sienno w powiecie lipskim 3-latek, który wraz z bratem i rodzicami mieszkał w Lipsku przyjechał do swojego dziadka na wakacyjny wypoczynek. Po południu mężczyzna na podwórku własnego gospodarstwa wykonywał manewry ciągnikiem. Cofając pojazd nie zauważył wnuczka, który dostał się pod tylne koło. Obrażenia, jakie dziecko odniosło okazały się śmiertelne - pomimo reanimacji chłopczyk zmarł. Śledztwo w tej sprawie wszczęła lipska prokuratura.

- Z jednej strony będziemy badali czy nie doszło do zaniedbań w opiece nad 3-latkiem, a z drugiej - czy dziadek chłopca ponosi odpowiedzialność za tragedię - mówił nam Zbigniew Lenart, szef lipskiej prokuratury. Bez względu na wyniki śledztwa wiadomo, że trauma w tej rodzinie pozostanie. Tak jak wciąż zadawane pytanie: "Czy musiało do tego dojść?"

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS ZABAWY
Zdaniem policji rola bezpieczeństwa podczas zabaw jest bardzo ważna. Często zdarza się, że już dzieci w wieku przedszkolnym potrafią uruchamiać maszyny rolnicze. Niedopuszczalne jest jednak, żeby je obsługiwały, ponieważ przy pracach w gospodarstwie nietrudno o nieszczęście.
Małe dzieci muszą być świadome, iż są prace których wykonywać nie powinny, bo zwyczajnie do nich nie dorosły. Mają za mało sił, brakuje im wyobraźni, doświadczenia, nie potrafią właściwie ocenić niebezpieczeństwa, przewidzieć skutków swoich poczynań.

Są też inne zagrożenia - należy zwrócić uwagę na to, aby dzieci nie sprzątały: opakowań po środkach trujących, odchodów zwierzęcych, pozostałości po uboju zwierząt, pomieszczeń inwentarzowych.
JAK UNIKNĄĆ NIEBEZPIECZEŃSTWA
Rodzice nie powinni zezwalać dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych, a dzieci nie powinny pozostawać bez opieki osób dorosłych.

Dzieciom nie wolno pozwalać na zabawę w roboczej części gospodarstwa, gdyż może to być dla nich niebezpieczne. Zabawa taka prowadzić może do upadku z drabiny, pogryzienia przez zwierzęta, skaleczenia, oparzenia, porażenia prądem, zatrucia środkami ochrony roślin. W obejściu powinno być wydzielone miejsce bezpieczne dla nich - najlepiej odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po której chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze.

Przed zleceniem dzieciom prac porządkowych w obejściu należy koniecznie sprawdzić czy wszelkie wykopy, szamba są starannie zabezpieczone. Nie mogą mieć one bezpośredniego dostępu także do pomieszczeń, w których umieszczone są: generatory prądu, piece centralnego ogrzewania, parniki, sieczkarnie, pilarki, młocarnie czy ostre narzędzia, takie jak: kosy, noże, widły, szpadle. Właściciele gospodarstw winni zadbać, aby w pomieszczeniach, w których składowane są różnego rodzaju rozcieńczalniki, farby i inne substancje żrące oraz nawozy i środki ochrony były każdorazowo zamykane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie