Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemcy - krzywa wieża w …Budziszynie

Piotr Kutkowski [email protected]
Z Bogatej Wieży roztacza się wspaniały widok
Z Bogatej Wieży roztacza się wspaniały widok Piotr Kutkowski
Chcąc zobaczyć krzywą wieżę nie musimy wcale jechać do odległej Pizy. Znacznie bliżej jest do niemieckiego Bautzen zwanego też Budziszynem, w którym na każdym kroku znajdziemy też słowiańską obecność.

Miasto leży tuż przy autostradzie łączącej Drezno ze Zgorzelcem. Blisko stąd do granicy i paradoksalnie być może to właśnie sprawia, że większość osób podróżujących tą trasą omija Budziszyn. Choć leży on w Niemczech, to od 1002 roku jest stolicą Łużyczan - słowiańskiej mniejszości żyjącej na Łużycach. Do dziś jest to ich ośrodek kulturalny i polityczny.

Już dojeżdżając do miasta warto zatrzymać się, by podziwiać z dołu jego średniowieczne mury obronne. Od razu zwrócimy też uwagę na baszty i wieże - jest ich w sumie 17.

BASZTA

Prawdziwe atrakcje czekają na nas jednak dopiero w centrum Budziszyna. Jest ono zamknięte dla ruchu drogowego, a do najcenniejszych zabytków prowadzą nas dwujęzyczne drogowskazy.

Na pewno nie można ominąć Bogatej Wieży, która po niemiecku nazywa się Reichenturm a po łużycku - Bohata weza. Zbudowano ją w latach 1490-1492 z barokową nadbudową z XVIII wieku. By wejść na górę, trzeba wspiąć się po stromych schodkach, a potem zapłacić w znajdującej się tam kasie 1,5 euro. Warto, bo widok ze szczytu baszty jest wspaniały. Co więcej - zobaczymy tam też urządzenie, które wskazuje odchylenie wieży od pionu o 144 centymetry.

Po zejściu z wieży koniecznie trzeba odwiedzić katedrę świętego Piotra - Dom Sant Petri. Pochodząca z przełomu XIII i XIV wieku świątynia ma cztery nawy i główną oś, która w pewnym monecie skręca w bok. Co ciekawe - kościół podzielony jest na dwie części. Każda z nich ma oddzielne ołtarze, organy, liturgiczne wyposażenie. Przód świątyni zajmują katolicy, tył - protestanci. Taka sytuacja istnieje już od 1524 roku, wyznawcy obu religii nie wchodzą sobie w drogę, czemu sprzyja też dokładnie ustalony porządek mszy.

WIEŻA WODNA

Blisko katedry stoi ratusz ze średniowiecznym zegarem na wieży, na Rynku znajduje się także muzeum z eksponatami łużyckimi.

Jeszcze więcej o historii, kulturze i literaturze Serbołużyczan dowiemy się odwiedzając położone na zamku Ortenburg
"Muzeum Sorabistyczne" - Sorbisches Museum. Sam zamek zachował gotycki wystrój z późniejszymi renesansowymi dodatkami.

I jeszcze jeden zabytek, którego nie wolno nam ominąć w Budziszynie - to uważana za symbol miasta, licząca 44 metry Wieża Wodna. Znajduje się w niej kolejne muzeum, z ekspozycją dawnych urządzeń technicznych. Wstęp - 2,5 euro dorośli i 1,5 euro uczniowie, studenci i emeryci.

Po długim spacerze zacisznymi uliczkami starówki warto usiąść w jednej z miejscowych knajpek i spróbować miejscowych przysmaków - kiełbasek z Kamenz z musztardą z Budziszyna, oleju lnianego z twarogiem oraz i miejscowych odmian piwa. 15 euro powinno wystarczyć, by poznać smak łużyckiej kuchni.

Warto wiedzieć!

53 kilometry dzielą nas od Zgorzelca do Budziszyna. Przejazd bezpłatną autostradą zajmie nam od 30 do 40 minut. Do Drezna z Budziszyna jest 63 kilometry. Tam również dojedziemy autostradą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Niemcy - krzywa wieża w …Budziszynie - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie