MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła wystawa Sylwestra Kiełka o Żołnierzach Niezłomnych w Zwoleniu

RED
Niezwykła wystawa Sylwestra Kiełka o Żołnierzach Niezłomnych w Zwoleniu.
Niezwykła wystawa Sylwestra Kiełka o Żołnierzach Niezłomnych w Zwoleniu. Paweł Nakonieczny
„Szkice Żołnierzy Niezłomnych i nie tylko” – to tytuł wystawy, która pokazywana jest w Centrum Regionalnym przy Nekropolii Jana Kochanowskiego. Prezentowanych jest na niej kilkadziesiąt rysunków, obrazów, a także rzeźb Sylwestra Kiełka.

Autor ukończył Wydział Rzeźby Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Gdańsku. Od września 1996 roku uczy w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie prowadzi zajęcia artystyczne z rzeźbą i modelowanie wraz z ceramiką. Od roku 2008 jest dyrektorem Państwowego Ogniska Plastycznego.

Wystawa, na która składa się kilkadziesiąt rysunków, obrazów i rzeźb miała swoją premierę w Domu Kultury w Iłży. Do Centrum Regionalnego przy Nekropolii Jana Kochanowskiego trafiła na zaproszenie Zwoleńskiej Grupy Regionalnej, która skupia ludzi zainteresowanych szerzeniem wiedzy o bitwie stoczonej 15 czerwca 1946 roku pod Zwoleniem przez Żołnierzy Wyklętych ze zgrupowania „Zagończyka” z sowieckim wojskiem.

Wernisaż wystawy Sylwestra Kiełka miał uroczystą oprawę, mini koncert Pieśni Żołnierzy Wyklętych zagrał Michał Tęcza. Autora witał ksiądz proboszcz Bernard Kasprzycki, sam autor opowiadał o swoich zainteresowaniach i pasjach. Wśród nich wymienił także historie Żołnierzy Wyklętych. Ale na wystawie można zobaczyć nie tylko ich postacie. Jest tam także obraz papieża Jana Pawła II, kardynała Stefana Wyszyńskiego czy Józefa Piłsudskiego.

- To osoby, które odegrały ogromną rolę w historii Polski – podkreślał Sylwester Kiełek.

Wystawa inauguruje cykl imprez związanych z upamiętnieniem bitwy pod Zwoleniem. Ich zwieńczeniem ma być organizowany 11 czerwca przez Stowarzyszenie Zwoleń Biega bieg oraz widowisko artystyczne.

- Pamięć o „Zagończyku”, była w PRL zatajana bądź fałszowana. Niestety, pomimo zmian ustrojowych w naszym kraju i upływu lat nadal wiedza o nim i jego żołnierzach jest na naszym terenie znikoma i to pomimo tego, że zwoleński rozdział tej historii miał bardzo istotne znaczenie. Chcemy to zmienić, stąd nasza inicjatywa – podkreślają organizatorzy.

Obecnie prowadzone są przygotowania do planowanych na 11 czerwca imprez i zbierane na ten cel pieniądze od sponsorów. Cała inicjatywa jest społeczna.

ZOBACZ TEŻ: Wystawa Józefa Wilkonia w Muzeum imienia Malczewskiego w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie