MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe spotkanie z pisarzem i znanym scenarzystą w Iłży

/inia/
Spotkanie ze Zbigniewem Masternakiem.
Spotkanie ze Zbigniewem Masternakiem. archiwum prywatne
Zbigniew Masternak spotkał się z licealistami.

Zbigniew Masternak

Zbigniew Masternak

, ma 32 lata. Pochodzi z Gór Świętokrzyskich, obecnie mieszka w Krakowie. Jest pisarzem dramaturgiem, scenarzystą filmowym i producentem. Obecnie pracuje nad autobiograficznym cyklem powieściowym "Księstwo", które publikuje w poznańskim wydawnictwie Zysk i Spółka. W swoim dorobku ma trzy księgi "Chmurołap", "Niech żyje wolność" i "Scyzoryk", z których ta druga stała się bestsellerem i obecnie jest tłumaczona na wiele języków obcych, między innymi na tak egzotyczne, jak wietnamski i macedoński. Trenował biegi średnie, grał w piłkę nożną w barwach między innymi Korony Kielce, FK Lwów, FC Paris.

Na spotkaniu autor pokazał młodzieży zrealizowany według własnego scenariusza film "Stacja Mirsk". Jest to przygnębiający obraz Polski w przededniu wejścia do Unii Europejskiej. Na starej stacji kolejowej spotykają się bardzo różne postaci - dresiarz, student, mezaliansowe starsze małżeństwo i jeszcze tajemnicza, zamknięta w sobie młoda dziewczyna. Wszyscy czekają na pociąg- starsi ludzie przyjmują opóźnienie bez emocji, student wychodzi na peron, by coś zapalić, dresiarz klnie. Dziewczyna jest jakby nie ma, skulona, w pewnym momencie zaczyna krwawić. A na rozkładzie jazdy ktoś dopisał wielkimi literami-"15.10 DO UNII".

- Po projekcji okazało się, że film został bardzo różnie odebrany - mówi Teresa Niewczas, dyrektor iłżeckiej biblioteki.. - Zbigniew Masternak nie narzucał swoich interpretacji, uważnie wsłuchiwał się w głosy odbiorców filmu. Opowiadał o kulisach powstawania takich produkcji.

Obecnie autor pracuje nad filmem "Transfer", opowiadającym o korupcji w polskim futbolu w reżyserii Jacka Raginisa oraz filmem o Henryce Krzywonos w reżyserii Filipa Zylbera.

Spotkanie zorganizowane zostało dzięki pozyskanemu grantowi z Fundacji imienia Kantona. Otrzymany grant w wysokości tysiąca złotych biblioteka w Iłży przeznaczyła na zakup nowości wydawniczych do iłżeckiej placówki oraz zorganizowanie spotkania autorskiego dla młodzieży Liceum Ogólnokształcącego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie