Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2016 w Szydłowcu i Orońsku [program, atrakcje]

Barbara Koś
Bogaty program Nocy Muzealnej przygotowały Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku po raz kolejny przyłącza się do akcji Noc Muzeów. W godz,17 -23 w malowniczej scenerii parku orońskiego, który tego wieczoru oświetlony będzie dziesiątkami lampionów odbędą się działania artystyczne z udziałem publiczności, koncert i performance. Jak co roku kuchnia orońska przygotuje specjały, które można skosztować tylko tutaj.
Do Centrum Rzeźby Polskiej dojechać będzie można bezpłatnymi autobusami.

W programie imprezy, m. in. koncert Etno Music Joanny Słowińskiej, warsztaty interaktywne Laboratorium Edukacji Twórczej, pokaz wirtualnych rzeźb Joanny Krzysztoń i Grzegorza Rogali -( multimedialna instalacja prezentowana w Galerii „Monumentalnej” pozwoli każdemu stworzyć rzeźbę za pomocą prostego ruchu ręki,) performance z Norwegii" Piękne kłamstwa" -( w przestrzeni orońskiego parku norweskie artystki zaprezentują akcje, których tematami będą: natura, nowa Arkadia oraz indywidualizm) i warsztaty ceramiczne. Będą też oryginalne działania artystyczne.

Na przykład- animacja "Żaby Orońskie," którą wykonają Małgorzata Gurowska i Anna Siekierska. Będzie to preludium dla koncertu na żywo nieustannie rozbrzmiewającego w naturze. W ten sposób autorzy chcą uczynić obecność żab bardziej widzialną i pomóc im trochę, by ich muzyczny performance miał więcej odbiorców, których mamy zamiar poruszyć i skłonić do refleksji nad często nieoczywistym pięknem natury.

Albo "Łapacz snów" – Natalia Szostak. To interaktywna instalacja inspirowana formą i zastosowaniem tzw. łapacza snów – amuletu niegdyś stosowanego przez Indian Ameryki Północnej, który pełnił rolę psychicznego filtra chroniącego umysły śniących przed koszmarami.

Z kolei konstrukcja, która powstanie przy udziale publiczności w przestrzeni zabytkowego parku odnosić się będzie do oryginalnej koncepcji Indian, ale jej ostateczny kształt zależeć będzie od inwencji twórczej osób chętnych do jej współtworzenia. To ich sny staną się tworzywem wspólnej instalacji.

Centrum zapewnia bezpłatny autobus: Radom–Orońsko (odjazd: przystanek przy ul. Poniatowskiego) – 16.30, 18. i Orońsko–Radom (odjazd: parking na terenie CRP) – 21.30, 23.

Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu zaprasza na Noc w godzinach od 16 do 24.

Podczas tej wyjątkowej nocy odbędzie się finisaż wystawy czasowej „Zobaczyć muzykę źródeł. Muzyka i ludowe instrumenty muzyczne w malarstwie polskim”. O godzinie 18 rozpocznie się na koncert zespołu „Orkiestra Jednej Góry – Matragona”, z programem "Anarti."

Dla tego najnowszego swojego programu artyści odnaleźli inspirację w zaginionym świecie Celtów znad ich rodzimej rzeki. Ta kultura wydaje się warta uwagi nie tylko archeologów. Poza archeologią wyobraźnię muzyków Matragony inspiruje sama przyroda - z potomkami drzew świętych gajów, wyniosłymi wzgórzami, ze śladami świątyń i kurhanów. Muzyka Matragony odległa jest od nurtu określanego współcześnie jako ”celtycka”. Odtworzenie muzyki Anartów byłoby dziś niemożliwe. Jest więc to kreacja zaginionego świata, który muzycy chcą przywrócić wyobraźni słuchaczy.

Następnie muzeum zaprasza na oprowadzanie kuratorskie Anety Oborny, dyrektora szydłowieckiego Muzeum, po wystawie czasowej. Autorka scenariusza przedstawi wyjątkowość motywów muzycznych w malarstwie polskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie