Nowa hala sportowa w Garbatce-Letnisku oddana do użytku. Była wielka uroczystość [ZDJĘCIA]

Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Przecięcia wstęgi dokonali goście i gospodarze uroczystości z Teresą Fryszkiewicz, wójt gminy (w białej bluzce) i dyrektorką szkoły Agnieszką Babańcą.
Przecięcia wstęgi dokonali goście i gospodarze uroczystości z Teresą Fryszkiewicz, wójt gminy (w białej bluzce) i dyrektorką szkoły Agnieszką Babańcą. Tadeusz Klocek
W środę, 13 października w Garbatce-Letnisku odbyła się wyjątkowa uroczystość. Świętowano 110-lecie oświaty w tej miejscowości, nadanie sztandaru szkole i oddanie do użytku długo wyczekiwanej hali sportowej.

Budowa hali przy budynku Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Królowej Jadwigi, przy ulicy Hanki Lewandowicz w Garbatce-Letnisku rozpoczęła się w połowie 2019 roku. Wtedy gmina podpisała umowę o dofinansowanie na ten cel z Ministerstwem Sportu i Turystyki w ramach programu Szkolna Infrastruktura Sportowa oraz wyłoniła wykonawcę robót - Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane Zawisza z Radomia.

Wielomilionowa inwestycja

Budowa hali sportowej zakończyła się w lutym tego roku, kiedy odbył się jej odbiór techniczny.

Wartość inwestycji wyniosła blisko 6 milionów złotych, z czego 3924400 złotych stanowiło dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

W budynku hali znajdują się boiska do gry w piłkę ręczną o wymiarach 20 x 40 metrów, koszykówkę 14 x 28 metrów i siatkówkę 9 x 18 metrów oraz trybuny dla 180 osób.

Ponadto obiekt wyposażony jest w szatnię ogólną, przebieralnie, sanitariaty, siłownię, pokój instruktorów, magazyny sprzętu sportowego i gimnastycznego oraz pomieszczenia techniczne. Obiekt przewidziany jest dla 50 osób ćwiczących jednocześnie w hali sportowej i siłowni.

Piękna uroczystość i wielu gości

Uroczystości w Garbatce rozpoczęły się od mszy świętej w miejscowym kościele, odprawianej przez Piotra Turzyńskiego biskupa pomocniczego Diecezji Radomskiej.

Po mszy wszyscy przeszli do nowej hali sportowej przy szkole podstawowej. Gospodarzami uroczystości byli: Agnieszka Babańca, dyrektorka szkoły; Teresa Fryszkiewicz, wójt Garbatki-Letnisko i Włodzimierz Mazur, przewodniczący Rady Gminy.Na uroczystośc przybyło wielu gości, między innymi: Krzysztof Wolski, starosta kozienicki; Piotr Kozłowski, burmistrz Kozienic; Robert Kowalczyk, były wójt Garbatki; Tomasz Śmietanka, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego; Irena Bielawska, prezes Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Kozienicka” oraz Edward Skorek, legendarny sportowiec i wielokrotny mistrz polskiej siatkówki.

- Spotykamy się w bardzo wyjątkowym dniu, cieszę się, że w tak licznym gronie nie tylko nas mieszkańców, byłego i obecnego grona pedagogicznego, ale też osób zaprzyjaźnionych z Gminą Garbatka by godnie uczcić 110 lat oświaty w Garbatce-Letnisko, nadanie sztandaru szkole i oddanie do użytku długo wyczekiwanej hali sportowej - powiedziała na środowej uroczystości Teresa Fryszkiewicz, wójt gminy Garbatka-Letnisko.

Pani wójt przypomniała także osoby, które na zawsze zapisały i zapiszą się na kartach lokalnej historii oświaty realizując swoją misję kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży począwszy od dyrektorów: Zofii Sztobryn, która w 1910 roku założyła szkołę w Garbatce, Piotra Wereszczyńskiego, Jana Gozdura, Władysława Mikulskiego, Mariana Solarskiego, jej teścia Stanisława Fryszkiewicza, Henryka Mazura, Elżbiety Śliśińskiej, Teresy Bęczkowskiej i obecnie pełniącej funkcję dyrektora od 2011 roku Agnieszki Babańcy. Pani wójt powitała też całe byłe i obecne grono pedagogiczne, a także podziękowała im za pracę pedagogiczną oraz kształcenie wielu pokoleń mieszkańców Garbatki-Letnisko.

Podziękowanie za pomoc przy budowie hali

- Kolejnym powodem, dla którego dzisiaj wszyscy się spotkaliśmy to uroczyste oddanie do użytku pełnowymiarowej gminnej hali sportowej. Jestem dumna, że na tak zacny jubileusz zarówno mnie jak i Radzie Gminy po wielu latach oczekiwań i starań udało się wybudować obiekt, który od wielu dekad pozostawał w sferze marzeń wielu pokoleń naszych mieszkańców i włodarzy gminy - mówiła dalej Teresa Fryszkiewicz.

Stwierdziła także, że jak na możliwości finansowe gminy było to olbrzymie przedsięwzięcie. Koszt budowy wyniósł prawie 6 milionów złotych i jej realizacja nie byłaby możliwa gdyby nie pozyskanie blisko 4 milionów złotych z Ministerstwa Sportu z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

- I za zaangażowanie w pozyskanie tych środków finansowych chciałabym bardzo serdecznie podziękować Panu Posłowi na Sejm RP Andrzejowi Kosztowniakowi i naszej radnej powiatowej Pani Lidii Ligorowskiej - mówiła pani wójt.

Dodała także, że oddana do użytku hala sportowa z pewnością przyczyni się do popularyzacji aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia oraz pozwoli na rozwój umiejętności sportowych, realizację pasji i zainteresowań nie tylko młodzieży szkolnej, ale wszystkim chętnym mieszkańcom gminy.

Było oczywiście tradycyjne przecięcie wstęgi i poświęcenie hali przez Piotra Turzyńskiego, biskupa pomocniczego Diecezji Radomskiej.

Szkoła otrzymała także nowy sztandar, który Agnieszka Babańca, dyrektorka placówki przekazała społeczności szkolnej. Uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar.

Następnie odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów szkoły. Na początek występowały grupy taneczne w strojach historycznych i ludowych. Uczniowie starszych klas zaprezentowali spektakl związany z patronką szkoły, czyli scenę koronacji Królowej Jadwigi. Na koniec były pokazy umiejętności sportowych.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie