Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa inwestycja w Grójcu. Powstało dodatkowe źródło ciepła i energii dla mieszkańców

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
30 marca w Grójcu przy ulicy Zdrojowej odbyło się uroczyste otwarcie układu Kogeneracji, który wybudowała firma Celsium. Ma przynieść korzyści ekologiczne oraz ekonomiczne.
30 marca w Grójcu przy ulicy Zdrojowej odbyło się uroczyste otwarcie układu Kogeneracji, który wybudowała firma Celsium. Ma przynieść korzyści ekologiczne oraz ekonomiczne. Urząd Gminy i Miasta Grójec
30 marca w Grójcu przy ulicy Zdrojowej odbyło się uroczyste otwarcie układu Kogeneracji, który wybudowała firma Celsium. Kogeneracja jest to wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu, czyli w czasie tego samego procesu technologicznego.

Kogeneracja zapewnia wzrost sprawności energetycznej i prowadzi do znacznie mniejszego zużycia paliwa niż w procesach rozdzielonych. Jest korzystna zarówno pod względem ekologicznym jak i ekonomicznym.

Jak informuje Urząd Gminy i Miasta Grójec, projekt ten został częściowo dotowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dotacja projektu wyniosła dokładnie 1.102 866,66 złotych. Na inwestycję Celsium otrzymało również pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w kwocie 2 480 466 67 zł.

W Grójcu zastosowano silnik gazowy o mocy elektrycznej 1,56 megawata i mocy cieplnej 1,78 megawat oraz kocioł gazowy o mocy 1,5 megawat, który stanowi źródło rezerwowo-szczytowe. Podstawowym źródłem ciepła i energii elektrycznej jest silnik firmy zasilany gazem ziemnym, napędza generator wytwarzający energię elektryczną. Ciepło odzyskiwane jest z gazów spalinowych oraz z układu chłodzenia bloku silnika, a następnie poprzez wymienniki wprowadzane jest do sieci ciepłowniczej.

Sterowanie pracą układu może odbywać się lokalnie lub zdalnie z kotłowni przy ulicy Sportowej. Inwestorzy wskazują na wiele korzyści, jakie daje projekt. Są to: płynące z realizacji projektu: ekologia i nowoczesność, odpowiedź na zapotrzebowanie rynku, współpracę. Dzięki niemu ma nastąpić ograniczenie emisji zanieczyszczeń do środowiska (niższa emisja dwutlenku węgla do atmosfery - w stosunku do oddzielnych procesów technologicznych o około 9.500 ton rocznie).

Innowacyjny system prowadzi do znacznie mniejszego zużycia paliwa niż w procesach rozdzielonych (ograniczenie zużycia węgla na kotłowni przy ulicy Sportowej o około 3.700 ton rocznie, to jest około 150 samochodów z węglem nie wjedzie do miasta). Dzięki nowo powstałym budynkom od 2005 roku (od momentu rozpoczęcia przez nas dzierżawy) moc zamówiona u naszych odbiorców wzrosła o około 2 megawat (wzrost o 17,6 procent). Przez ten okres Celsium zainwestowało w rozwój systemu ciepłowniczego i przyłączenie nowych odbiorców około siedemnaście milionów złotych.

Rozwój Grójca i duża ilość nowych przyłączeń do sieci ciepłowniczej spowodowały, że na istniejącej kotłowni węglowej brakowało już mocy wytwórczych do zaspokojenia potrzeb cieplnych mieszkańców.

Dzięki dobrej współpracy z Gminą Grójec udało się wybudować dodatkowe, nowoczesne źródło wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, dzięki któremu będzie możliwe dalsze przyłączanie nowych budynków do sieci ciepłowniczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie