Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Lewica chce zmian w polskiej edukacji. Szkoła ma być przyjazna, postępowa, świecka, uczyć kreatywności oraz krytycznego myślenia

Janusz Petz
Janusz Petz
Przedstawiciele Nowej Lewicy w przeddzień rozpoczęcia roku szkolnego mówili o bolączkach naszej oświaty.
Przedstawiciele Nowej Lewicy w przeddzień rozpoczęcia roku szkolnego mówili o bolączkach naszej oświaty. Janusz Petz
Edukacja ekonomiczna, pracownicza, cyfrowa oraz klimatyczna zamiast religii - to postulaty Nowej Lewicy, która domaga się zmian w polskiej edukacji.

Oświata wymaga głębokich zmian

O bolączkach polskiej oświaty mówili podczas konferencji prasowej w Radomiu lokalni działacze partii. - Szkoła musi przygotować młodych ludzi do życia we współczesnym świecie. Szkoła powinna uczyć, jak nie dać się zmanipulować w sieci, jak unikać i jak radzić sobie z prześladowaniem w internecie i wreszcie, jak odróżniać wiedzę od pseudo naukowych faktów oraz fakty od fake newsów, jak weryfikować źródła informacji - powiedział Patryk Fajdek. Jego zdaniem podatników zbyt dużo kosztuje utrzymywanie religii w szkołach, a wyprowadzając religię ze szkół można byłoby zaoszczędzić pieniądze potrzebne na wiele ważniejszych celów oświatowych. Tym bardziej, że chęć chodzenia na lekcje religii deklaruje zaledwie 52 procent uczniów.

Była też mowa o zarobkach nauczycieli. - Do maja tego roku wykształceni nauczyciele z tytułem magistra zaczynający swoją pracę w zawodzie otrzymywali 2945 złotych brutto, czyli mniej, jak najniższa krajowa. Od 1 września 2022 roku przewidziano tylko podwyżkę dla nauczyciela początkującego do kwoty 3424 złotych brutto, czyli nauczyciel początkujący zarobi zaledwie 41 złotych brutto więcej niż najniższa krajowa. Nauczycielom potrzebne jest poczucie stabilizacji, bo dobrej szkoły nie będzie, kiedy nie wiemy, co przyniesie jutro . Za dobrą pracę powinna być również godna pensja - powiedziała Edyta Malec - Ćwiek, nauczycielka z ponad 20 - letnim stażem pracy, członkini zarządu radomskiej Nowej Lewicy.

Edyta Malec - Ćwiek mówiła też o budzącym kontrowersję podręczniku do Historii i Teraźniejszości. - Oprócz treści, które są tak szeroko komentowane w mediach podręcznik do HITu łamie wytyczne edytorskie i językowe służące opracowaniu podręczników. Podręcznik powinien zawierać treści informacyjne, poznawcze, teksty źródłowe, ciekawostki, ćwiczenia i zadania domowe. Nie powinno być w nich komentarzy i dygresji autora, co czyni w swojej książce Wojciech Roszkowski. Komentarze i wnioski to wspólnie wypracowana praca nauczyciela z uczniami. Ponadto każdy nauczyciel powinien mieć zapewnione prawo wyboru podręcznika do swojego przedmiotu, a tego wyboru zabrakło w czerwcu. Totalny nieporządek - powiedziała Edyta Malec - Ćwiek.

Jak poinformował Piotr Szmigiel, rodzic dwójki uczniów oraz członek Zarządu radomskiej Nowej Lewicy, Przyjazna Szkoła to również darmowy posiłek dla każdego ucznia i dostęp do psychologa w każdej placówce. - Szczęśliwe i bezpieczne dziecko w szkole to także najedzone dziecko. Dzieci nie mogą być głodne. Wiem doskonale, że jednym głosowaniem w Sejmie nie zniesiemy biedy, ale jednym głosowaniem możemy wprowadzić jeden ciepły posiłek dla każdego dziecka. Według danych ok. 120 tys. dzieci w Polsce przychodzi głodnych do szkoły. Patrząc dalej, wg danych NFZ w ciągu ostatnich pięciu lat wzrost leczenia zaburzeń depresyjnych i zaburzeń nastroju u dzieci i młodzież wzrosła o ponad 100 procent. Dlatego psycholog powinien być w każdej szkole, który będzie miał stały kontakt z uczniami, nauczycielami i rodzicami - powiedział Piotr Szmigiel.

Tytus Kacprzak, lider Młodej Lewicy w województwie oraz członek władz wojewódzkich partii mówił o tym, że oświata powinna odpowiadać na wyzwania obecnych czasów oraz potrzeby młodych ludzi. - Katastrofa klimatyczna zbliża się do nas ogromnymi krokami. Wzrost temperatur, który nazywany jest falami upałów, polarne czapy, które topnieją powodujące zwiększenie poziomu mórz. Są to jedne z wielu negatywnych skutków katastrofy klimatycznej. Dlatego tak ważna jest edukacja klimatyczna od najmłodszych lat, aby uczyć młodych jak przeciwdziałać pogorszeniu się stanu naszej planety. Kiedy kilka miesięcy zaproponowaliśmy władzom naszego miasta, żeby takie zajęcia odbywały się w Radomiu, otrzymaliśmy odpowiedź wymijającą. Dzisiaj to rozwiązanie wpisaliśmy do naszego programu krajowego - powiedział Tytus Kacprzak.

Waldemar Kaczmarski, przewodniczący radomskich struktur Nowej Lewicy złożył nauczycielom, dyrektorom szkół i pracownikom oświaty życzenia wytrwałości, a także wsparcia w wychowywaniu dzieci i młodzieży.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie