Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Lewica w Radomiu: polscy przedsiębiorcy walczą o przetrwanie

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Działacze radomskiej Lewicy przedstawili na konferencji założenia jak należy uzdrowić polską gospodarkę.
Działacze radomskiej Lewicy przedstawili na konferencji założenia jak należy uzdrowić polską gospodarkę. Nowa Lewica w Radomiu
W ostatnią środę, 4 października odbyła się konferencja prasowa kandydatek i kandydatów Nowej Lewicy z Radomia na temat przedsiębiorczości i gospodarki. Ich zdaniem, Zdaniem należy uprościć prawo, by łatwiej można było prowadzić firmy i nie zarzynać tych firm kolejnymi podatkami.

Lewica w Radomiu: polscy przedsiębiorcy walczą o przetrwanie

Waldemar Kaczmarski, szef Sztabu Wyborczego Nowej Lewicy w Radomiu, swoje wystąpienie rozpoczął od informacji o wielkich upadłościach w zeszłym i obecnym roku, kiedy upadło ponad 110 tysięcy firm w roku ubiegłym. Następnie przedstawił to, co Lewica ma w programie i co chce zrobić w przyszłości, podkreślając, że ponad 70% PKB wytwarzają małe i średnie przedsiębiorstwa i to one zatrudniają ponad 60 procent aktywnych zawodowo Polaków.

Jego zdaniem przedsiębiorcy boją się przede wszystkim:

  • - niejasnych, zawiłych i niekorzystnych zmian w prawie  dla  prowadzenia działalności gospodarczej;
  • - wzrostu podatków;
  • - wzrostu kosztów działalności (energia, gaz , transport, ceny surowców);
  • - a w szczególności kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników.

Waldemar Kaczmarski zwrócił też uwagę na fakt, że pieniądze które trafiają do budżetu biorą się od przedsiębiorców, których jest około 2, 5 miliona i którzy zatrudniają ponad 7 milinów ludzi.

Kto w tej chwili pamięta o Polskim Ładzie ? - pytał. Po jego wprowadzeniu przedsiębiorcy walczą o przetrwanie – dodał.
Zdaniem działaczy Lewicy, rządowy program „Polski Ład”, to największe w historii obciążenie podatkowe.

- Władza przedstawia, że obniżono podatek dochodowy od osób fizycznych z 17 % do 12%, ale nie mówi o ukrytym podatku jakim jest składka zdrowotna w wysokości 9%, a której nie można jak poprzednio obniżyć od podatku w wysokości 7,75% - mówili politycy na konferencji.

Jak zauważyli, obecnie składka zdrowotna co miesiąc obliczana jest od dochodu. Niekontrolowany wzrost płacy minimalnej ma wpływ na koszty pracodawcy, a także na realny wzrost składek ZUS, które w 2023 są rekordowe, a jednocześnie na wizytę u lekarza specjalisty czeka się po kilka lat.

- Co z tego, że pracownicy otrzymują wyższe wynagrodzenia, skoro inflacja wszystko to pochłania – mówił Waldemar Kaczmarski.

- Polskie firmy cierpią na brak kapitału, nie mają dostępu do kredytów o niskim oprocentowaniu. Brak jest ulg, zwolnień podatkowych z tytułu inwestycji - a takie wsparcie otrzymują firmy zagraniczne – dodał.

Wszystkie te zjawiska mają wpływ na to ,że systematycznie rośnie liczba zawieszanych i likwidowanych firm. Miesięcznie zamyka się blisko 16 tysięcy firm.

Przez wiele lat większość przedsiębiorców nie korzysta z urlopów wypoczynkowych, chociażby w takim zakresie jak korzystają pracownicy.

Głos zabrał też Łukasz Smagłowski, kandydat w wyborach do Sejmu, który postulował, aby podatki były niższe zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców. Podatki powinny być też proste i przejrzyste.

- Obecnie podatki są zbyt wysokie i zbyt skomplikowane. Czy chcemy Polski z wysokimi podatkami? - zapytał na koniec i zaapelował o wzięcie udziału w wyborach.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie