Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nową plagą będą kierowcy pod wpływem narkotyków?

/pok/
W ubiegłym roku mazowiecka drogówka zbadała 940 kierowców pod kątem zażycia przez nich środków odurzających.

January Majewski, zespół prasowy mazowieckiej policji:

January Majewski, zespół prasowy mazowieckiej policji:

- Warto pamiętać, że narkotyki w organizmie można wykryć nawet po kilku tygodniach. Samo ich zażycie powoduje, że reakcje na to, co dzieje się na drodze, będą nieadekwatne do rzeczywistej sytuacji. Kierowanie pojazdem pod wpływem środków odurzających jest przestępstwem.

Jak się okazało 51 z nich prowadziło pojazd, będąc pod wpływem narkotyków.

Kierowca, którego niedawno próbowała zatrzymać do kontroli radomska drogówka nie reagował na sygnały i zaczął uciekać. Nawet po uderzeniu w przeszkodę i urwaniu koła kontynuował jazdę. Ostatecznie samochód odmówił posłuszeństwa.

- Mężczyzna był trzeźwy, ale sprawiał wrażenie pobudzonego, dlatego policjanci zbadali go narkotesterem. Wykazało ono, że mężczyzna był pod wpływem środków odurzających - mówi January Majewski z zespołu prasowego mazowieckiej policji.

Podobny wynik dało badanie kierowcy ciężarówki, który jechał przez teren powiatu grójeckiego zatłoczoną trasą numer 50. W tym przypadku okazało się, że prowadził pojazd po użyciu amfetaminy. - Zdarza się, że kierowcy pokonujący długie trasy próbują w ten sposób zwalczyć senność i zmęczenie. Niestety, narażają tym samym nie tylko swoje życie i zdrowie, ale też zdrowie i życie innych - komentuje January Majewski.

Według niego, policyjne patrole oprócz urządzeń do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu zabierają ze sobą również narkotestery, które są w stanie wykryć większość popularnych narkotyków.

- Używa się ich w uzasadnionych przypadkach. Na przykład, gdy policjant zauważy, że kierowca mówi niewyraźnie, ma mętny wzrok lub przekrwione oczy, a badanie alkomatem nie wykazało zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Pozytywny wynik wymaga jednak potwierdzenia laboratoryjnego w drodze badania moczu lub krwi - podkreśla January Majewski.

Takie wyniki potwierdziły się w 2012 roku w przypadku 51 kierowców. W sumie narkotesterami zbadano 940 osób prowadzących pojazdy. Za kierowanie pod wpływem środków odurzających grozi do dwóch lat pozbawienia wolności, a za spowodowanie wypadku w takim stanie - do 12 lat więzienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie