Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa ustawa o narkomanii: posiadanie narkotyków nadal jest przestępstwem, a kary dla dilerów są większe

wit, Elzem
Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii sprawi, że prokuratorzy będą mieli pełne ręce roboty.

Nowy przepis

Obowiązujący od piątku artykuł 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii brzmi: "Jeżeli przedmiotem czynu (...) są środki odurzające lub substancje psychotropowe w ilości nieznacznej, przeznaczone na własny użytek sprawcy, postępowanie można umorzyć również przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia, jeżeli orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień jego społecznej szkodliwości".

Narkomania, co to takiego?

Narkomania, co to takiego?

Zjawisko narkomanii ma charakter społeczny. Dotyczy zarówno dzieci (w tym noworodków), jak i dorosłych. Długotrwałe przyjmowanie narkotyku prowadzi do ruiny całego ustroju. Narkomani na skutek zmniejszonej odporności częściej zapadają na choroby zakaźne. Matki - narkomanki mają przedwczesne i skomplikowane porady, a u noworodków mogą wystąpić objawy głodu narkotycznego. Dzieci są często opóźnione w rozwoju fizycznym i psychicznym. Przyczyny uzależnienia od narkotyków upatruje się przede wszystkim w braku zaspokojenia potrzeb. (Chłód, rygoryzm rodziców, obojętność, samotność dziecka, brak norm - prowadzą do deprawacji, która najczęściej przejawia się różnego rodzaju lękami, przeszkadzającymi w normalnym rozwoju osobowości). Bezpieczeństwo młody człowiek upatruje w narkotykach. Jeżeli na swojej drodze napotyka inną osobę lub grupę osób uzależnionych, która za przyłączenie się i wspólne używanie narkotyków daje jej poczucie przynależności i uczestnictwa, może chętniej do niej przystać.

Posiadanie narkotyków wciąż jest przestępstwem. Tu nic się nie zmieniło. Mało tego, jeśli posiadacz ma przy sobie duże ilości lub handluje narkotykami, grozi mu wyższa kara niż dotychczas. W piątek weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Znowelizowana ustawa mówi o tym, że w przypadku posiadania przez zatrzymanego nieznacznej ilości narkotyków, prokuratura może odstąpić od ścigania posiadacza. Ustawa nie precyzuje jednak ile gramów zakazanego środka można mieć przy sobie, aby nie obawiać się konsekwencji.

NAWET NAJMNIEJSZA ILOŚĆ NIELEGALNA

- Zgodnie z nowelizacją przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, w dalszym ciągu nawet najmniejsza ilość narkotyków pozostaje nielegalna. Za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności, a w przypadku mniejszej wagi do roku - usłyszeliśmy od radomskiej policji.

Generalne rzecz ujmując, policja kwestię posiadania nawet małych ilości narkotyków wciąż będzie traktowała jako przestępstwo. To prokurator będzie podejmował decyzję, czy sprawę wszczynać, czy też od razu umorzyć. Prokurator Sławomir Mielniczuk z kieleckiej prokuratury komentuje:

- Ustawodawca wyciąga rękę do tych, u których posiadanie niewielkiej ilości narkotyków nie stanowi dużej szkodliwości społecznej. Karze natomiast tych, którzy handlują lub posiadają duże ilości narkotyków. Każda ze spraw, które ujawnią policjanci będzie traktowana indywidualnie i to prokuratorzy po zapoznaniu się, z materiałem będą decydować, czy kierują sprawę do sądu, czy też umarzają na etapie postępowania. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że nowelizacja ustawy nie zezwala na bezkarne posiadanie narkotyków. To wciąż jest przestępstwo - mówi prokurator.

Gdzie po pomoc?

Gdzie po pomoc?

Masz problem z narkotykami, nie wiesz gdzie szukać pomocy? zadzwoń do Poradni Uzależnień działającej przy Stowarzyszeniu Katolickiego Ruchu Antynarkotycznego KARAN, telefon: 48 36- 220 - 46. Radom ulica Reja 5/1. Bezpłatna infolinia 0800120289. Karan prowadzi działalność w zakresie promocji zdrowego stylu życia, pomocy rodzinie, przeciwdziałania występowaniu wszelkich patologii społecznych w środowisku dzieci i młodzieży, w tym głównie uzależnienia od różnego rodzaju środków narkotycznych.

PODNIESIONO WYMIAR KARY

Na mocy obowiązującej od piątku nowelizacji podniesiono także maksymalny wymiar kary za posiadanie i handel znacznymi ilościami narkotyków. Za to pierwsze kara wynosiła do tej pory 8 lat, teraz jest to 10. Za drugie kara maksymalna wzrosła z 10 do 12 lat więzienia.

Warto wspomnieć, że wciąż przybywa osób młodych, które sięgają po narkotyki. Zwykle wszystko zaczyna się niewinnie, ale szybko dochodzi do uzależnienie i patologii: osobistych i rodzinnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie