Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe śmigłowce dla polskiego wojska będą robione w Radomiu?

Janusz Petz [email protected]
Śmigłowiec EC-725 Caracal był prezentowany podczas Air Show 2013 w Radomiu.
Śmigłowiec EC-725 Caracal był prezentowany podczas Air Show 2013 w Radomiu. Łukasz Wójcik
Francuski producent śmigłowców EC-725 Caracal już współpracuje z radomskim uniwersytetem. Jego rektor twierdzi, że fabryka może powstać w Radomiu.

Wczoraj Ministerstwo Obrony Narodowej zakwalifikowało do sprawdzeń weryfikacyjnych śmigłowiec oferowany przez konsorcjum Airbus Helicopters. Program "EC-725 Caracal - Polska" uczestniczy w przetargu na dostawy dla polskiej armii 70 maszyn. Z producentem śmigłowców od pewnego czasu współpracuje radomski Uniwersytet Technologiczno - Humanistyczny imienia Kazimierza Pułaskiego. W sumie kontrakt, wraz z serwisem technicznym i szkoleniem pilotów, jest wart ponad 10 miliardów złotych.

Śmigłowce z Radomia?

Chociaż była mowa o budowie nowej fabryki w Łodzi, to profesor Zbigniew Łukasik, rektor Uniwersytetu, mówił nas wczoraj, że Radom też jest brany pod uwagę.

- Od przedstawicieli Airbus Helicopters otrzymaliśmy zapewnienie, że maszyny mogą być produkowane w Radomiu, jeśli znajdziemy firmę, gdzie można taką produkcję ulokować. Jestem przekonany, że będzie to możliwe - mówił rektor i przypomniał, że uczelnia już uczestniczy w pracach badawczych i projektowych francuskich maszyn. Zajmowała się między innymi prowadzeniem badań nad autopilotami oraz systemami antywibracyjnymi.

Zdaniem Zbigniewa Łukasika, ministerstwo dokonało jedynego słusznego wyboru, bo Caracal jest konstrukcją najbardziej zaawansowaną technologicznie, a wybór jest dobry z powodu pakietu offsetowego dla naszego przemysłu.

Przegrani nie rezygnują

Z postępowania przetargowego zostały wyeliminowani dwaj poważni konkurenci, posiadający zresztą już swoje fabryki w Świdniku i Mielcu. Ministerstwo uznało, że oferty złożone przez WSK PZL Świdnik oraz konsorcjum Sikorsky Aircraft Corporations wraz z Polskimi Zakładami Lotniczymi z Mielca nie spełniły wymogów formalnych i wymagań technicznych. Pierwsza z tych firm oferowała brytyjsko-włoski śmigłowiec Agusta Westland AW 149, a druga amerykańskiego Black Hawka. Związkowcy z obu firm już zapowiadają akcje protestacyjne.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z RADOMIA

Kolejnym etapem procedury będzie teraz sprawdzenie weryfikacyjne śmigłowców i potwierdzenie ich parametrów technicznych, zadeklarowanych w ofercie dostawy. Pozytywne zakończenie sprawdzeń weryfikacyjnych sfinalizuje proces wyboru najkorzystniejszej oferty,
zawarcie umowy i rozpoczęcie dostaw maszyn już od 2017 roku.

Fabryka nie dla Świdnika

Z rozstrzygnięcia dotyczącego wyboru śmigłowca nie mogą cieszyć się pracownicy Fabryki Broni w Radomiu. Ma bowiem podpisaną umowę z WSK PZL Świdnik w sprawie produkcji elementów ich śmigłowca w Radomiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie