Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe wystawy w Centrum Rzeźby Polskiej zostaną otwarte już w sobotę

Barbara Koś
Zbigniew Maleszewski przy pracy.
Zbigniew Maleszewski przy pracy. Fot. Archiwum
Dwie interesujące ekspozycje zostaną otwarte w sobotę, 26 września, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Pierwsza to wystawa prac Zbigniewa Maleszewskiego zatytułowana "Rzeźba.".Otwarta zostanie o godzinie 14 w Galerii Oranżeria.

Zbigniew Maleszewski należy do grona seniorów polskiej rzeźby. Ukończył Politechnikę Warszawską - Wydział Architektury (1952), a następnie Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie gdzie był uczniem profesora Franciszka Strynkiewicza. Począwszy od lat 60 tych związał swoją aktywność artystyczną z Orońskiem, z grupą podobnych entuzjastów tworzył podwaliny Ośrodka Pracy Twórczej Rzeźbiarzy, obecnego do dziś w strukturze Centrum Rzeźby Polskiej.

Był wielokrotnie uczestnikiem plenerów kamieniarskich organizowanych w Orońsku. Wiele jego prac powstało właśnie tutaj, a kilka realizacji wpisało się w oroński krajobraz i pozostaje do dziś w stałej ekspozycji parkowej oraz w kolekcji Muzeum Rzeźby Współczesnej.
Wystawa prac Zbigniewa Maleszewskiego właśnie w tym miejscu to forma podziękowania, jakie Orońsko chce złożyć rzeźbiarzowi, zbiega się ona z podwójnym jubileuszem - 85. rocznicą urodzin i 55-leciem działalności artystycznej.

Artysta tworzy wyłącznie w szlachetnych materiałach, tj. w marmurze, granicie, sjenicie, bazalcie. Jego realizacje inspirowane są odwieczną zagadką bytu, w tytułach znajdujemy odwołania do kosmologii, matematyki, fizyki i filozofii. Inspiracją do prac są również liczne podróże po Europie, Afryce, Azji oraz Ameryce. Swoją twórczość rzeźbiarską prezentuje od roku 1954 uzyskując liczne nagrody i medale. Jest laureatem krajowych i zagranicznych konkursów rzeźbiarsko-architektonicznych oraz autorem pomnika generała Kazimierza Pułaskiego w Denver w Colorado w USA. Jego prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych w kraju i na świecie.

Ogarnąć Kaplicę

Druga wystawa - "Architekton światła. W poszukiwaniu utraconej formy"
Tomasza Matusewicza otwarta zostanie o godzinie 14, 30 w Galerii Kaplica.
Projekt Tomasza Matusewicza "Architekton światła. W poszukiwaniu utraconej formy" zrealizowany został z myślą o konkretnej przestrzeni ekspozycyjnej orońskiej Galerii Kaplica. Idea opracowania tej wystawy zrodziła się podczas pobytu artysty na plenerze rzeźbiarskim w Orońsku 2008 roku. Rzeźba, która wówczas powstała - Ołtarz Pokoju, stała się zaczątkiem aktualnej ekspozycji.
Założenie przestrzenne Matusewicza angażuje przestrzeń zewnętrzną Kaplicy, oraz jej wnętrze. Łącznikiem pomiędzy tym, co zewnętrzne i tym wewnętrznym stanowi wyłaniający się z ciemności filar z ażurowym napisem SOLLOS (czyli światło i los). Uwaga artysty koncentruje się na wydobyciu z mroków form, co ma swoje znaczenie symboliczne i przywodzi na myśl wielość interpretacji.

Tomasz Matusewicz jest przedstawicielem młodszej generacji rzeźbiarzy. Ukończył Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu w 1993 roku , uzyskując dyplom z wyróżnieniem w dziedzinie malarstwa i rzeźby.
Jest laureatem wielu konkursów. Pracuje naukowo w Katedrze Malarstwa, Rysunku i Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej.

Wstęp na obie wystawy wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie