MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowi podoficerowie Wojsk Obrony Terytorialnej w Radomiu. Będą mogli dowodzić pododdziałami

OPRAC.:
Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Nowi podoficerowie Wojsk Obrony Terytorialnej odebrali akty mianowania podczas zbiórki w klubie garnizonowym jednostki wojskowej w Radomiu.
Nowi podoficerowie Wojsk Obrony Terytorialnej odebrali akty mianowania podczas zbiórki w klubie garnizonowym jednostki wojskowej w Radomiu. 6 MBOT
Są dwie belki na pagonie i nowe zadania – jedenastu żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej mianowano na stopień kaprala. To absolwenci kursu podoficerskiego Sonda. Teraz będą mogli sprawdzić się w roli dowódców sekcji w swoich pododdziałach.

Nowi podoficerowie w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

Akty mianowania na stopień kaprala żołnierze odebrali z rąk dowódcy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej pułkownika Witolda Bubaka, podczas uroczystej zbiórki w klubie garnizonowym na terenie jednostki w Radomiu. To najniższy stopień w korpusie podoficerskim, ale jednocześnie pierwszy, w którym obejmuje się dowodzenie nad grupą żołnierzy. I takie właśnie możliwości i zadania stoją teraz przed nowo mianowanymi. Warunkiem do otrzymania awansu było ukończenie kursu Sonda.

Zobacz zdjęcia z uroczystości:

- To ważny dzień dla naszej brygady, bo honorujemy żołnierzy, którym „chciało się chcieć” wziąć udział w kursie Sonda i zdać egzamin ze 100-procentową zdawalnością. To efekt ich ciężkiej pracy i determinacji, ale też wsparcia, którego udzielali im najbliżsi. Gratuluję! - powiedział podczas uroczystości pułkownik Witold Bubak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej stacjonującej w Radomiu.

Kurs podoficerski trwał kilka tygodni. Nowo mianowani żołnierze pod okiem kadry instruktorskiej doskonalili umiejętności strzeleckie, medyczne i taktyczne, jednocześnie ucząc się współpracy i odpowiedzialności za innych. Kurs zakończył test wiedzy i kompetencji.

- Od kiedy wstąpiłem w szeregi terytorialsów obserwowałem kolegów, którzy uczestniczyli w poprzednich edycjach Sondy i czuję ogromną satysfakcję, że dołączyłem do nich. To był naprawdę ciężki kurs, w prawdzie wymagał od nas bardzo dużo poświęcenia, czasu, zaangażowania, pracy i dyscypliny, ale jednocześnie otworzył nowe możliwości - mówi kpr. Jakub, nowo mianowany podoficer 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W ostatnich 5 latach Brygada przeszkoliła i mianowała na stopień podoficerski ponad 200 terytorialsów. To była już dziewiąta edycja Sondy.

- Szkolenie jest dynamiczne, szkolenie jest wymagające, przynosi nową wiedzę i daje możliwość rozwoju żołnierzom terytorialnej służby wojskowej. Wiemy, że są to osoby aktywne zawodowo w życiu cywilnym, dlatego staramy się tak układać i realizować zajęcia, aby żołnierze mogli spokojnie przejść ten kurs, awansować i działać z nami równo w szeregu – mówi starszy chorąży sztabowy Krzysztof Lao - Starszy Podoficer Dowództwa 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

O zakwalifikowanie na kurs mogą starać się żołnierze OT z korpusu szeregowych, którzy pełnią służbę przez minimum rok, posiadają co najmniej średnie wykształcenie, bardzo dobrą opinię służbową i zgodę przełożonych. Rekrutacja rozpoczyna się od rozmowy kwalifikacyjnej, egzaminu z wychowania fizycznego oraz sprawdzianu z wiedzy teoretycznej. Kandydat może uzyskać dodatkowe punkty za m.in aktywność społeczną oraz osiągnięcia w czasie służby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie