MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne technologie przybywają do Radomia. Bilety autobusowe w....telefonie

Marcin WALASIK [email protected]
- Są miejsca, gdzie trudno dostać bilety, a u kierowców wieczorami oraz w weekendy trzeba płacić drożej. W takich sytuacjach elektroniczny bilet stanowi ułatwienie – mówi Paweł Głogowski.
- Są miejsca, gdzie trudno dostać bilety, a u kierowców wieczorami oraz w weekendy trzeba płacić drożej. W takich sytuacjach elektroniczny bilet stanowi ułatwienie – mówi Paweł Głogowski. Szymon Wykrota
Organizatorzy komunikacji miejskiej wprowadzają nowoczesną usługę. Jak z niej korzystać?

Kamil Tkaczyk, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu:

- Testowana usługa poszerzy możliwość zakupu jednorazowych biletów komunikacji miejskiej przez całą dobę. Wystarczy wgrać darmową aplikację do telefonu, a następnie zasilić przelewem elektroniczną portmonetkę. Użytkownik mobiletu porusza się po prostym menu. Aplikacja praktycznie prowadzi go za rękę od początku do końca.

Jak nauczyć się zakupu elektronicznych biletów?

Jak nauczyć się zakupu elektronicznych biletów?

Kamil Tkaczyk, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu:

- Za kilka dni rozpoczniemy kampanię promocyjną. We wszystkich autobusach oraz na wiatach przystankowych zostaną umieszczone naklejki z dokładnymi informacjami o usłudze. W naszych firmowych punktach sprzedaży biletów będzie można dostać ulotki z opisem zasad korzystania z mobiletu oraz aktualnym schematem sieci komunikacyjnej Radomia.

W Radomiu jest wiele miejsc, gdzie trudno dostać bilety komunikacji miejskiej. Kierowcy autobusów sprzedają je w dni powszednie tylko po godzinie 18. W weekendy i święta można je kupować przez cały dzień. Niestety, za bilety u szoferów płacimy drożej.

Organizatorzy komunikacji miejskiej nie ukrywają, że otrzymują sygnały od pasażerów, którzy narzekają na dostępność biletów. Dlatego przez najbliższe pół roku postanowili testować nowoczesny system mobilet, pozwalający dokonywać opłaty za przejazd autobusami przez całą dobę.

TELEFON Z INTERNETEM

Aby skorzystać z tej usługi, trzeba posiadać telefon komórkowy z dostępem do Internetu. Aplikacja jest przystosowana praktycznie do wszystkich komórek dostępnych na rynku.

- System nie korzysta ani z zawodnych wiadomości SMS, ani też z niezbyt wygodnych połączeń głosowych. Zastosowana technologia jest całkowicie niezależna od operatorów sieci GSM, co oznacza, że z mobiletu mogą skorzystać na identycznych zasadach klienci wszystkich sieci komórkowych - mówi Andrzej Arendt ze spółki Projekt Parking, która zarządza systemem.

Dodaje, że na polskim rynku ta usługa jest dostępna od kilku lat i doskonale sprawdza się w praktyce. Elektroniczne bilety komunikacji miejskiej mogą kupować między innymi mieszkańcy Poznania, Szczecina, Olsztyna, Gorzowa Wielkopolskiego, Lublina i Trójmiasta.

Ważne

Ważne

Usługa mobilet jest znana radomianom. Od 2008 roku można płacić przez telefon za postój w strefie płatnego parkowania. Od 14 lutego w ten sam sposób będziemy mogli zapłacić za przejazd autobusami komunikacji miejskiej. Miasto nie ponosi opłat za wprowadzenie systemu. - Firma pobiera prowizję od dokonanej transakcji. Jest to podobna stawka do tej, którą otrzymują dystrybutorzy tradycyjnych biletów. Nie mogę dokładnie powiedzieć ile, bowiem stanowi to tajemnicę handlową - informuje Kamil Tkaczyk, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

JAK KORZYSTAĆ?

Żeby zostać użytkownikiem systemu Mobilet, należy wysłać SMS o treści "MOBILET REJ" pod numer 7037, a następnie zainstalować darmową aplikację, która będzie zwrotnie przesłana do użytkownika. Można też zarejestrować się bezpośrednio na stronie: www.mobilet.pl. Następnie musimy zasilić przelewem elektroniczną portmonetkę.

- Aby kupić bilet za pomocą systemu, wystarczy wybrać z graficznego menu żądany rodzaj biletu, wpisać numer boczny autobusu, do którego wsiadamy i potwierdzić chęć jego skasowania. Kontrola polega na pokazaniu kontrolerom biletu zapisanego w aplikacji - tłumaczy Kamil Tkaczyk, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

EWENTUALNE REKLAMACJE

Co dzieje się w sytuacjach, gdy pasażer niechcący usunie z telefonu wykupiony bilet lub tuż przed wejściem kontrolerów do autobusu rozładuje się mu bateria w telefonie?

- W takich przypadkach zostanie wystawione wezwanie do zapłaty. Trzeba je przyjąć, a potem złożyć pisemną reklamację. Będziemy mieli wgląd do systemu sprzedaży, więc ustalimy, czy ktoś rzeczywiście zakupił bilet przed kontrolą - wyjaśnia Kamil Tkaczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie