Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy budżet obywatelski w Radomiu. 15 kwietnia zaczną przyjmować projekty

Izabela Kozakiewicz
Mateusz Tyczyński, dyrektor kancelarii prezydenta mówił o terminach składania projektów do budżetu obywatelskiego w Radomiu.
Mateusz Tyczyński, dyrektor kancelarii prezydenta mówił o terminach składania projektów do budżetu obywatelskiego w Radomiu. Joanna Gołąbek
Już 15 kwietnia Urząd Miejski zacznie przyjmowanie projektów do budżetu obywatelskiego na 2020 rok. Radni poprawili uchyloną przez Regionalną Izbę Obrachunkową uchwałę. Na procedurę jest mniej czasu niż w latach poprzednich, ale do podziału o jeden milion złotych więcej.

Radni uchwałą o budżecie obywatelskim zajmowali się już po raz drugi. Pierwszą Regionalna Izba Obrachunkowa uchyliła i zwróciła do poprawy. Urząd Miejski przygotował nową wersję, już z naniesionymi zmianami. W poniedziałek 25 marca została przyjęta przez Radę.

Budżet według ustawy

Budżet obywatelski w Radomiu funkcjonuje od kilku lat. Miasto organizowało go według opracowanych przez urząd zasad. W tym roku zaczęła obowiązywać sejmowa ustawa narzucająca nowe regulacje.

Uchwałę Rady Miejskiej trzeba było do niej dostosować. Między innymi wpisano dokładną kwotę przeznaczoną na budżet obywatelski. Zgodnie z przepisami musi to być 0,5 procent wydatków gminy. W przypadku Radomia to 5,8 miliona złotych. To oznacza, że w 2020 roku do podziału w budżecie obywatelskim będzie o jeden milion złotych więcej niż w ostatnich latach.
Do uchwały zostały też wprowadzone zapisy, które do tej pory zawierały się w zarządzeniu prezydenta miasta o budżecie obywatelskim.

Według nowych zasad nie może być już podziału na pięć obszarów terytorialnych, w których zgłaszano projekty.
Zamiast tego będą trzy kategorie kwotowe. Pierwsza grupa to małe projekty o wartości do 50 tysięcy złotych, na które zostanie przeznaczona kwota 800 tysięcy złotych.

Na projekty o wartości do 400 tysięcy złotych miasto zarezerwuje dwa miliony złotych.

Tyle samo będzie do podziału na projekty warte ponad 400 tysięcy złotych. Czwarta kategoria będzie obejmowała projekty instytucjonalne. To kategoria przeznaczona na przykład dla szkół.

Każdy może korzystać

Projekty zgłaszane do Budżetu Obywatelskiego musi cechować ogólnodostępność. Szczegółowe rozwiązania w tym zakresie zostały wypracowane podczas warsztatów ewaluacyjnych z osobami zainteresowanymi Budżetem Obywatelskim.
W przypadku projektów inwestycyjnych powstały obiekt musi być dostępny dla wszystkich mieszkańców w godzinach od 8 do 22 przez minimum 10 godzin tygodniowo, pierwszeństwo dostępu muszą mieć osoby niepełnosprawne i korzystanie z obiektów musi być bezpłatne.

W przypadku tak zwanych projektów miękkich ich realizacja musi być prowadzona w przestrzeni publicznej, działania wynikające z projektu muszą być skierowane do wszystkich mieszkańców Radomia, a rekrutacja uczestników ma być prowadzona za pośrednictwem ogólnodostępnych środków masowego przekazu.

Mniej czasu na projekty

Konieczność wprowadzenia poprawek do uchwały zakwestionowanej przez Regionalną Izbę Obrachunkową sprawiły, że czasu na przeprowadzenie procedury jest zdecydowanie mniej niż w ubiegłych latach.

Projekty do budżetu będą przyjmowane tylko przez siedem dni, od 15 do 21 kwietnia.

- Nawet, kiedy na wnioski był miesiąc to były one składane, albo w pierwszych, albo w ostatnich dniach. Osoby zainteresowane tematem miały już gotowe dokumenty - mówi Mateusz Tyczyński, dyrektor kancelarii prezydenta Radomia.
Później nastąpi weryfikacja projektów przez wydziały i jednostki miejskie, a następnie zajmie się nimi zespół opiniujący. Głosowanie potrwa od 5 do 21 lipca, a listę zwycięskich projektów poznamy do 18 sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie