Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy pomnik w Kozienicach. Lada dzień odsłonią obelisk poświęcony kozienickim Żydom

Mariusz Basaj
Na miejscu już stoi kamień, do którego przymocowana będzie tablica.
Na miejscu już stoi kamień, do którego przymocowana będzie tablica. Mariusz Basaj
Pomnik - obelisk upamiętniający mieszkańców Kozienic narodowości żydowskiej stanie przy ul. Bohaterów Getta. Jego oficjalne odsłonięcie zaplanowano na środę, 14 września.

O inicjatywie postawienia pomnika informowaliśmy już wiosną, kiedy to radni podjęli uchwałę dotyczącą jego lokalizacji na skwerze pomiędzy ulicą Bohaterów Getta a ulicą Lubelską.

Pomysł umiejscowienia obelisku na terenie dawnego getta wywołał na sesji gorącą dyskusję, a część radnych była nieprzychylna tej inicjatywie. Pojawiły się m.in. propozycje, aby ustawić go na kirkucie.

Ostatecznie za wyrażeniem zgody na postawienie pomnika w tym miejscu zagłosowało dziewięcioro radnych. Pozostali wstrzymali się od głosu.

Pomysł nie jest nowy

Inicjatorem powstania tego pomnika jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej, a pomysł upamiętnienia ludności żydowskiej poprzez postawienie pomnika ma co najmniej 10 lat.

- Społeczność żydowska mieszkała w Kozienicach od końca XVI wieku i żyła z Polakami w symbiozie. Stosunki pomiędzy Polakami a Żydami były relatywnie dobre, również tuż przed wojną. Nawet w czasach Endecji w radzie miejskiej zasiadało kilku Żydów - opowiada Lech Wiśniewski, prezes towarzystwa i dodaje: - Tu nawet nie chodzi o upamiętnianie tragedii z czasów drugiej wojny światowej, ale mieszkańców Kozienic narodowości żydowskiej w ogóle, którzy żyli tu, pracowali, handlowali, często byli znani na cały świat jak choćby skrzypek Zygmunt Lederman. Obecnie nie ma po nich niemal żadnego śladu. Synagoga została spalona, jest kirkut, ale to zupełnie oddzielna kwestia.

Podczas wspomnianej sesji radni obawiali się o akty wandalizmu wobec pomnika. Takich obaw nie ma Wiśniewski. - Pewne rzeczy narodowościowe były, są i będą. Gdyby się tego bać, to nic nie moglibyśmy zrobić. Warto tu podkreślić wymiar edukacyjny pomnika. To jest historia, tego się nie zmieni, nie oszuka, niezależnie od aktualnej polityki historycznej -zaznacza.

Uroczystości już za tydzień

Oficjalne odsłonięcie pomnika zaplanowano na 14 września. Z tej okazji do Kozienic przyjadą specjalni goście, m.in. Colin Fersztand, otomek jednego z ostatnich kozienickich Żydów - Jakuba Fersztanda, znany rabin Yehoshua Ellis czy przedstawiciele ambasady Izraela.

Uroczystości pod obeliskiem zaplanowano na godz. 16:00. Dalsze obchody, około godz. 17:00, odbędą się w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego, gdzie m.in. wystąpią artyści ze Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kozienicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie