Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O 500 osób zwiększyła się liczba bezrobotnych w Radomskiem

/jp/
Teraz do marca przyszłego roku może być już tylko gorzej. Kończą się pieniądze na aktywne formy zwalczania bezrobocia, sezonowo "zamiera" budowlanka i budowa dróg, firmy odczuwają oznaki kryzysu.

Najwięcej, bo o prawie 300 osób zwiększyła się w październiku w porównaniu z wrześniem liczba bezrobotnych w powiecie radomskim. Warto przypomnieć, że ten powiat jest w ścisłej krajowej czołówce powiatów o największej stopie bezrobocia.

- Niepokojące jest to, że bezrobocie na naszym terenie zaczęło już rosnąć w środku prac sezonowych, czyli w lipcu. Do końca roku na pewno nie będzie lepiej. Dlatego już teraz przygotowujemy się do oddelegowania dodatkowych pracowników do obsługi osób, które będą się rejestrowały na listę bezrobotnych - mówi Dariusz Strzelec, rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

W samym Radomiu liczba bezrobotnych wzrosła o 143 osoby. - Jest kilka branż, gdzie rzeczywiście w mieście dzieje się bardzo źle. Na przykład w coraz gorszej sytuacji jest handel, zwłaszcza małe firmy prowadzące niewielkie sklepy - mówi rzecznik radomskiego "pośredniaka".
Bezrobocie zwiększyło się w powiatach grójeckim, kozienickim i zwoleńskim. Nieco spadło natomiast w powiatach białobrzeskim, grójeckim, przysuskim.

- Mieliśmy trochę pieniędzy z rezerwy budżetowej na aktywne formy zwalczania bezrobocia, poza tym mniejsze firmy zatrudniły trochę ludzi. Niestety w kolejnych miesiącach należy spodziewać się coraz gorszej sytuacji na rynku pracy. Co prawda nasze najlepsze firmy takie jak Hortex, czy Zakłady Płytek Ceramicznych mają stabilną sytuację, ale przecież w dramatycznie złej sytuacji są firmy budowlane, czy budujące drogi - powiedział Jan Kwaśniewski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Przysusze.
Zupełną ciekawostką jest niewielki spadek bezrobocia w powiecie szydłowieckim, które od wielu lat jest na pierwszym miejscu w Polsce pod względem wielkości stopy bezrobocia.

- Co ciekawe połowa wyrejestrowanych bezrobotnych to osoby, które poszły do pracy nie dotowanej przez urząd pracy. Nie można wykluczyć, że część pracodawców przestraszyło się częstych kontroli Państwowej Inspekcji Pracy i zarejestrowali oni ludzi pracujących na czarno - powiedział chcący zachować anonimowość pracownik Powiatowego Urzędu Pracy w Szydłowcu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie