Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O blisko 26 hektarów powiększy się radomska podstrefa Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Janusz Petz [email protected]
Nawet blisko tysiąc nowych miejsc pracy może przybyć wkrótce w Radomiu. Rada Ministrów ma zdecydować o powiększeniu podstrefy przemysłowej.

Rozporządzenie w sprawie zmian granic strefy, w tym radomskiej podstrefy, ma wydać na najbliższym posiedzeniu Rada Ministrów. Do radomskiej podstrefy ma być włączone 9,19 hektara na Nowej Woli Gołębiowskiej obok ulicy Marii Gajl oraz 15,4 hektara na Jeżowej Woli przy ulicy Żelaznej.

W uzasadnieniu wniosku, który przeszedł uzgodnienia międzyresortowe i czeka tylko na akceptację Rady Ministrów napisano, że na podstrefie na Nowej Woli Gołębiowskiej może powstać około 349 nowych miejsc pracy, a szacunkowe nakłady inwestycyjne mogą wynieść 97,4 miliona złotych. W przypadku Jeżowej Woli spodziewanym efektem włączenia terenów do podstrefy będzie 585 nowych miejsc pracy, a poniesione nakłady inwestycyjne wyniosą 163,2 miliona złotych.

Zainteresowanie inwestorów

Po zmianach radomska podstrefa zwiększy się ze 184 do 210 hektarów. Maciej Ślęzak, dyrektor tarnobrzeskiego oddziału Agnecji Rozwoju Przemysłu, odmówił odpowiedzi na pytanie, czy radomska podstrefa jest poszerzana z myślą o konkretnych inwestorach? Potwierdził, że zainteresowanie inwestorów jest duże. Ostatnią firmą, która ulokowała się w podstrefie jest zakład produkcyjny włoskiej firmy Roboplast. Produkuje ona opakowania na potrzeby różnych gałęzi przemysłu, a głównym odbiorcą jest producent słodyczy firma Ferrero.

Od broni po napoje

Obecnie podstrefa funkcjonuje w czterech rejonach miasta - w Wólce Klwateckiej, Na Halinowie i Wośnikach, Potkanowie i Gołębiowie. Na tym ostatnim terenie nie ma już wolnych działek do kupienia lub dzierżawy. Szybko zapełniają się także tereny na Halinowie oraz w Wólce Klwateckiej.

W radomskiej podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej działa obecnie 25 firm, w tym dwie w pionkowskim rejonie inwestycyjnym. Największe zakłady to Fabryka Broni Łucznik, Zbyszko Company - producent napojów, soków owocowych i warzywnych, Globel Cosmed producent środów czystości, Techmatik - producent maszyn do produkcji kostki brukowej oraz Medicofarma spółka wytwarzająca leki i preparaty lecznicze. Wśród inwestorów są firmy zagraniczne, w tym japońskie Toho i holenderskie PMP.

Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Wisłosan powstała w 1997 roku. Nakłady inwestycyjne to ponad 7,7 miliarda złotych. Powstało 26 tysięcy miejsc pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie