Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O tolerancji i dialogu na maratonie filmowym w Szydłowcu

/mod/
Dużym powodzeniem wśród najmłodszych i ich rodziców cieszyły się warsztaty wykonywania zwierząt.
Dużym powodzeniem wśród najmłodszych i ich rodziców cieszyły się warsztaty wykonywania zwierząt. Marta Łabęcka
Mieszkańcy Szydłowca wzięli udział w działaniach Centrum Sztuki Współczesnej

Po działaniach Krytyki Politycznej w świetlicy przy ulicy Radomskiej 5, przyszedł czas na kolejną instytucję. Tym razem do wspólnych działań zaprosiło mieszkańców regionu Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski ze stolicy. W ramach projektu "Cięcie" przygotowało program edukacyjny pod nazwą "Pomiędzy Rosz Haszana a Świętem Sukot".

Centrum Sztuki Współczesnej zawitało do miasta pod koniec września i będzie bawić do najbliższej środy. Działania, jakie zaproponowało w mieście znalazły swoich zwolenników. Do ciekawszych warto zaliczyć: stworzenie przewodnika po kirkucie oraz innych interesujących miejscach w okolicy, a także akcję porządkowania cmentarza żydowskiego, do której zaproszono wszystkich mieszkańców. Zaplanowano także długoterminową współpracę ze szkołami średnimi nad tłumaczeniem z języka angielskiego tomu wspomnień szydłowieckich Żydów pod tytułem "Szydlowiec Memorial Book".

MARATON FILMOWY

Centrum Sztuki Współczesnej zaproponowało mieszkańcom między innymi serię projekcji filmowych autorstwa czołowych polskich artystów współczesnych: Artura Żmijewskiego, Katarzyny Kozyry i Pawła Althamera. Temat przewodni większości z nich oscylował wokół kwestii tolerancji i próby nawiązania dialogu. Pod koniec każdego wieczoru filmowego widzowie mogli podyskutować i przedstawić swoje refleksje związane z projekcją. Wśród filmów, które można było zobaczyć to: "Oni", "Oko za oko", "Lekcja śpiewu 2".

W kolejnych dniach Centrum Sztuki Współczesnej przybliżyło szydłowianom twórczość kontrowersyjnej artystki Katarzyny Kozyry na przykładzie jej cyklu filmowego "W sztuce marzenia stają się rzeczywistością" oraz zaangażowanego społecznie Pawła Althamera na przykładzie między innymi jego słynnych eksperymentów "Klasa Einsteina" i "Bródno 2000".
Na koniec cyklu spotkań z dokonaniami polskich artystów pokazano "Demokracje" Artura Żmijewskiego, czyli jego relację z wielu przeróżnych demonstracji, jakich był świadkiem w Polsce i na świecie.

O MARIANIE BUJAKU

W ostatnią sobotę mieszkańców miasta zaproszono do Szydłowiekiego Centrum Kultury - "Zamek" na projekcję filmów poświęconych postaci Mariana Bujaka, wybitnego muzyka ludowego z regionu szydłowieckiego. Prowadzący spotkanie Marek Goździewski z Centrum Sztuki Współczesnej pokazał między innymi "Starą muzykę" w reżyserii Dariusza Gajewskiego, a następnie zachęcił przybyłych do wspomnień związanych z bohaterem filmu. Warszawska instytucja zaprosiła także na koncert zespołów: "Sleep Sessions" i "Ante Meridiam" w szydłowieckim Zamku.

DLA NAJMŁODSZYCH

Nie zapomniano też o najmłodszych mieszkańcach Szydłowca. Do nich skierowane były projekcje filmów "Dwanaście miesięcy" oraz "Piotruś i wilk". Centrum zorganizowało także warsztaty wykonywania zwierząt, a także "Magiczny spacer po Szydłowcu", którego główny punkt stanowiło oprowadzanie "obcego" przez dzieci po ulubionych przez nie miejscach w mieście. W ostatnią niedzielę zaś młodzi szydłowianie układali życzenia dla mieszkańców swojego miasta.

ZAPRASZAJĄ NA SUKKOT

Na zakończenie działań Centrum Sztuki Współczesnej zaplanowało przyjęcie z okazji przypadającego wkrótce święta Sukkot, czyli Święta Namiotów, które ma na celu przypomnieć mieszkańcom Szydłowca o tym, jak ważna dla ich miasta jest spuścizna żydowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie