Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w piątek w Radomiu

/bk/
Urząd Maista
Prezydent Andrzej Kosztowniak oraz Prezes Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Henryk Wiśnicki, zapraszają radomian w piątek, 1 marca, do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Uroczystość w Radomiu rozpocznie się o godzinie 12 uroczystą mszą świętą w Kościele Garnizonowym. Po jej zakończeniu delegacje uczestników obchodów udadzą się na ulicę Beliny-Prażmowskiego, gdzie złożą kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - "Żołnierze Wyklęci".

Natomiast o godzinie 16, 30 w filii bibliotecznej numer 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Kusocińskiego 13 Instytut Pamięci Narodowej organizuje pokaz filmów dokumentalnych o "żołnierzach wyklętych", poświęconych polskiemu podziemiu niepodległościowemu.

Prezentowane będą filmy: "Zaporczycy" , "Uskok" i "Ostatni…"

Film "Zaporczycy" przedstawia wspomnienia żołnierzy oddziału AK-WiN porucznika, potem majora Hieronima Dekutowskiego pseudonim. "Zapora" - żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, który w 1943 roku powrócił do kraju jako "Cichociemny".

W okresie okupacji dowodzony przez niego oddział partyzancki przeprowadził blisko 80 akcji. Po wojnie "Zapora" kontynuował walkę, dowodząc oddziałem 300 żołnierzy. Zasłynął brawurowymi akcjami przeciwko placówkom UB, MO oraz funkcjonariuszom aparatu władzy.

Aresztowany, został poddany brutalnemu śledztwu, skazany na karę śmierci i w 1949 roku stracony wraz z grupą podkomendnych. Miejsce jego spoczynku pozostaje nieznane.

Film "Uskok" prezentuje drogę życiową kapitana Zdzisława Brońskiego pseudonim. "Uskok", w okresie okupacji dowódcy oddziału partyzanckiego, walczącego w składzie 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.

Po wojnie dowodził oddziałem WiN, który przeprowadził szereg akcji wymierzonych w funkcjonariuszy aparatu władzy. Niektóre z nich budzą do dziś kontrowersje, jak na przykład, wydarzenia w miejscowości Puchaczów, gdzie śmierć poniosło 21 cywilnych mieszkańców.

Mianowany następcą majora "Zapory" ukrywał się do 1949 roku, kiedy to został wydany przez jednego z podkomendnych i zginął w walce. Miejsce jego spoczynku także pozostaje nieznane.

O "Uskoku" opowiadają jego żołnierze oraz mieszkańcy miejscowości, w których walczył.

Film"Ostatni…" opowiada o losach Józefa Franczaka pseudonim "Lalek" - żołnierza AK na Lubelszczyźnie, a po wojnie członka oddziału WiN dowodzonego przez "Uskoka". Nie chcąc skorzystać z kolejnych amnestii ukrywał się aż do 1963 roku.

Był jedną z najbardziej poszukiwanych osób w kraju. Wydany przez jednego z członków rodziny, zginął w walce z próbującymi aresztować go funkcjonariuszami Służby Bezpieczeństwa. Jest uznawany za ostatniego poległego w boju partyzanta podziemia niepodległościowego. O "Lalku" opowiadają jego znajomi i członkowie rodziny.

Filmy zostały zrealizowane przez Ośrodek Telewizji Polskiej w Lublinie i Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Pokaz rozpocznie się o godz. 16.30 w sali widowiskowej Filii nr 6 MBP, ul. Kusocińskiego 13. Spotkanie poprowadzi doktor Sebastian Piątkowski z IPN.

Wstęp wolny.

Ustawa o Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", obchodzonym 1 marca, została wprowadzona w lutym 2011 roku.

Jej projekt został złożony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego "w hołdzie 'Żołnierzom Wyklętym" - bohaterom Powstania Antykomunistycznego, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie